سراتو

دقایقی قبل اوراق سلف موازی استاندارد ۵۴۵۱دستگاه خودروی سراتو به منظور تامین مالی شرکت خودروسازی سایپا به ارزش ۵ هزار میلیارد ریال از طریق بورس کالای ایران منتشر شد.

به گزارش «کالاخبر»، عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد خودرو سراتو شرکت سایپا (سهامی عام) در نمادهای «عساپا۱» و «عساپا۲» با سررسید یکساله به ترتیب هر یک به تعداد ۳میلیون و ۲۷۱ هزار و دو میلیون و ۱۸۰ هزار قرارداد در مجموع به تعداد ۵ میلیون و ۴۵۱ هزار قرارداد از طریق شرکت کارگزاری پارسیان انجام خواهد شد. همچنین قیمت هر قرارداد ۹۱۷هزار و ۲۵۱ ریال است که هر ۱۰۰۰ قرارداد معادل یک دستگاه خودروی سراتو است.

هدف شرکت خودروسازی سایپا از انتشار این اوراق، تأمین بخشی از سرمایه در گردش جهت افزایش تیراژ خودروهای فعلی و تأمین منابع الزم به منظور توسعه محصوالت جدید اعلام شده است.

در صورتی که در پایان مدت عرضه اولیه، بخشی از اوراق پذیره نویسی نگردد، متعهد پذیره نویسی مکلف به خرید اوراق باقی‌مانده به قیمت تعیین شده در بازار است. همچنین در صورتی که در پایان مدت عرضه اولیه، هیچ بخشی از پذیره نویسی اوراق صورت نگیرد، متعهد پذیره نویسی مکلف به خرید اوراق به قیمت پایه خواهد بود.

شایان ذکر است معاملات ثانویه این اوراق از تاریخ ۲۶/۱۲/۱۳۹۶ لغایت ۲۳/۱۲/۱۳۹۷ ادامه خواهد داشت. در ضمن عرضه اوراق به روش گشایش انجام خواهد شد و دامنه نوسان قیمت در عرضه اولیه مثبت و منفی سه درصد خواهد بود. همچنین، دوره تحویل فیزیکی پس از زمان سررسید اوراق شروع و به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت، عدم ارائه درخواست جهت تحویل فیزیکی کالا، ۱۰ روز تقویمی پیش از تاریخ سررسید اوراق به منزله انصراف از تحویل دارایی پایه خواهد بود.

براساس اطلاعیه عرضه اولیه اوراق سلف موازی خودرو سراتو، بازدهی این اوراق در دو حالت قابل تبیین است. در صورتی که دارندگان اوراق نسبت به اعمال اختیار فروش خود به قیمت (۱۱۸.۵ درصد ضربدر قیمت پایه در عرضه اولیه) اقدام نمایند، این اوراق برای سرمایه گذاران در سررسید، بازدهی یکساله حداقل ۱۸.۵ درصدی خواهد داشت.

در صورتی که شرکت سایپا نسبت به اعمال اختیار خرید خود به قیمت (۱۱۹ درصد ضربدر قیمت پایه در عرضه اولیه) اقدام نماید، بازدهی یکساله اوراق سلف در سررسید حداکثر ۱۹ درصد خواهد بود.

همچنین قیمت خرید بازارگردان در معاملات ثانویه، قیمت پایه در زمان عرضه اولیه به علاوه ۱۸ درصد سالیانه به صورت روز شمار خواهد بود.

 در پایان این گزارش می افزاید؛ در سال جاری خودروی سراتو یکی از محصولات گروه سایپا در بورس کالای ایران پذیرش شد تا سایپا بتواند پس از عرضه فیزیکی، از طریق انتشار اوراق سلف موازی نیز برای این محصول خود تامین مالی کند که در عرضه جاری، این شرکت خودروساز اقدام به تامین مالی ۵ هزار میلیارد ریالی را از بستر بورس کالا کرده است.

    

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش