مس

سهام «فریپورت مک موران» - یکی از شرکت های برتر معدنی - از ابتدای سال جاری میلادی تا ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) افت ۲۷.۷ درصدی را تجربه کرد.

به گزارش «کالاخبر»، قیمت مس در حالی طی ماه های آگوست و نوامبر به کمتر از ۶ هزار دلار در تن رسید که در ژوئن تا ۷ هزار و ۲۰۰ دلار هم افزایش پیدا کرده بود. قیمت مس در ماه های اخیر به دلیل جنگ تجاری آمریکا و چین زیر فشار قرار داشته است. (نمودار ۱) 

در ادامه باید نگاهی به دیگر شرکت های بزرگ معدنی نیز بیندازیم. «ریوتینتو» در بازه زمانی مورد بحث در حالی با افت ۵.۵ درصدی مواجه شد که شرکت های «بی.اچ.پی» و «واله» به ترتیب رشد ۲.۳ و ۷.۲ درصدی را تجربه کردند. عملکرد شرکت های معدنی با فعالیت های متنوع تر بهتر از شرکت های مسی بوده است. البته سنگ آهن یک کالای کلیدی برای شرکت های «بی.اچ.پی» و «واله» محسوب می شود. هرچند فلزاتی نظیر مس و آلومینیوم در سال ۲۰۱۸ تحت فشار قرار داشتند، ولی قیمت سنگ آهن (حمل شده از راه دریا) و قیمت فولاد چین نسبتاً قوی بوده است.

خاطرات بد سال ۲۰۱۶

شرکت «فریپورت» هم اکنون به طور ویژه بر مس تمرکز دارد و از کسب و کار انرژی خارج شده است. دیگر شرکت های معدنی مس مانند «گلنکور»، «آنتوفاگاستا» و «ساوترن کاپر» نیز قیمت پایین این فلز را دنبال کردند. برای سرمایه گذاران «فریپورت»، هنوز هم زخم های ارزان فروشی سهام در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ تازه است. سهام این شرکت در ژانویه ۲۰۱۶ به کمتر از ۴ دلار کاهش یافت؛ چرا که قیمت مس به زیر ۴۵۰۰ دلار در تن افت پیدا کرده بود.  (نمودار ۲)

همزمان با افت قیمت مس، وضعیت متزلزل مالی شرکت «فریپورت» هم نقش مهمی در ارزان فروشی سهم ایفا کرد. در ابتدای ۲۰۱۶، بار بدهی خالص شرکت به بیش از ۲۰ میلیارد دلار رسید. بدتر از آن، سررسید بدهی های مهم شرکت در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بود و همزمان با افت قیمت مس، کاهش سریع قیمت های انرژی نیز زندگی سخت تری را برای شرکت «فریپورت» رقم زد.

آمار واردات مس چین در آگوست

چین، بزرگترین واردکننده مس محسوب می شود. معادن بزرگ مس جهان در آمریکای لاتین واقع شده و شرکت های بزرگ معدنی، فعالیت های عمده خود را در این ناحیه متمرکز کرده اند. از طرفی مس به عنوان نماگر فعالیت های اقتصاد جهانی به شمار می رود.  چین در آگوست امسال ۴۲۰ هزار تن مس کار نشده وارد کرد. این میزان در آگوست ۲۰۱۷ حدود ۳۹۰ هزار تن بود و میزان واردات از نظر سالانه افزایش داشت، اما بر پایه آمارهای ماهانه با کاهش همراه و کمترین رقم از فوریه بود. اگر ماه فوریه را به دلیل کاهش فعالیت های اقتصادی ناشی از سال نو چینی مستثنی کنیم، این رقم کمترین واردات مس کار نشده از اکتبر ۲۰۱۷ محسوب می شود. با این وجود، میزان واردات تا پایان آگوست ۲۰۱۸ بیش از ۱۵ درصد بالاتر از مدت مشابه پارسال بوده است. همچنین واردات سنگ و کنسانتره مس چین نیز در آگوست به یک میلیون و ۶۶۰ هزار تن کاهش یافت. واردات سنگ و کنسانتره به رکورد یک میلیون و ۸۵۰ هزار تن در جولای رسیده بود.

البته سرمایه گذاران نباید بر پایه آمار ماهانه واردات از اقتصاد چین نتیجه گیری کنند. این داده ها باید با برخی داده های اقتصادی از جمله خرده فروشی، سرمایه گذاری روی دارایی های ثابت و فروش خودرو در این کشور خوانده شود. (نمودار ۳)

منبع: مارکت رئالیست

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش