بورس

اشتغال زایی نیرومند و نزدیک شدن آمریکا به توافق تجاری جدید با چین با استقبال گسترده معامله گران وال استریت مواجه شد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از آسوشیند پرس، شاخص های بورسی در آخرین روز از معاملات هفتگی تحت تاثیر اخبار مربوط به اقتصاد آمریکا قرار گرفتند: با وجود اعتصابات گسترده در جنرال موتورز، اشتغال‌زایی خوبی در بازار کار آمریکا صورت گرفت و از طرف دیگر چین و آمریکا نیز به رسیدن به توافق تجاری نزدیک تر شده اند. استیون منوچین- وزیر خزانه داری و رابرت لایت‌هایرز- وزیر بازرگانی آمریکا با لیو هه- معاون نخست وزیر چین گفتگو کردند تا مراحل امضای فاز نخست توافق تجاری را نهایی کنند.

جفری هالی - استراتژیست ارشد بازارهای جهانی در موسسه "اواندا " - گفت: توافق تجاری بین چین و آمریکا حتی اگر موقتی باشد می‌تواند یک لحظه سرنوشت‌ساز برای اقتصاد کلان و بازارهای جهانی باشد. مساله دوم مهم موافقت بانک مرکزی آمریکا با کاهش مجدد نرخ بهره خواهد بود که می تواند نیروی محرکه جدیدی برای رشد باشد.

در وال استریت شاخص‌ها  همگی صعودی بودند تا جایی که شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج"  ۱.۱۱  درصد پرش کرد و به ۲۷ هزار و ۳۴۷.۳۳  واحد رسید، شاخص " اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۹۷ درصد صعود تا سطح ۳۰۶۶.۹۱ واحدی بالا رفت و به بالاترین سطح تاریخ خود رسید و دیگر شاخص مهم بورسی یعنی " نزدک کامپوزیت" با جهش ۱.۱۳ درصدی در سطح ۸۳۸۶.۴۰ واحدی بسته شد و رکورد قبلی خود را جابجا کرد.

در اروپا، مجلس انگلیس که پیش‌تر به کلیات لایحه‌ خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای مثبت داده بود با درخواست دولت این کشور برای انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه دسامبر موافقت کرد. از سوی دیگر اتحادیه اروپا با درخواست انگلیس برای تمدید مجدد برگزیت موافقت و اعلام کرد که تاریخ برگزیت به ژانویه سال ۲۰۲۰ موکول شده است.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص ها عملکرد مشابهی داشتند تا جایی که شاخص " فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با افزایش ۰.۷۵ درصدی تا ۷۳۰۲.۴۲ واحد بالا رفت، شاخص " کک ۴۰" بورس پاریس با افزایش ۰.۵۶ درصدی در سطح ۵۷۶۱.۸۹  واحد بسته شد و شاخص " دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۷۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۹۶۱.۰۵  واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص " ایبکس ۳۵" حدود ۰.۷۶ درصد بالا رفت و به ۹۳۲۸  واحد رسید.

از سوی دیگر در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص " نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۳۳ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۸۵۰.۷۷  واحدی پایین رفت، شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ با افزایش  ۰.۷۲  درصدی به ۲۷ هزار و ۱۰۰.۷۶  واحد رسید. در چین شاخص " شانگهای  کامپوزیت " با جهش ۱.۳۳ درصدی در سطح ۳۹۵۲.۳۴  واحد بسته شد. در استرالیا شاخص بورس سیدنی و در کره جنوبی شاخص‌ بورس سئول صعودی بودند.

در بازار طلای سیاه، هر بشکه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۳.۷۳ درصد افزایش به ۵۶.۲۰  دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۳.۴۷ درصدی به ازای ۶۱.۶۹  دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۰.۰۹ درصدی به ۱۵۱۴.۳۴ دلار رسید. هر اونس نقره با کاهش ۰.۰۸ درصدی به ازای ۱۸.۰۵ دلار مبادله شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها