• ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲
  • کد خبر: 35311
بورس جهانی

کاهش امیدواری‌ها به حل و فصل مناقشات تجاری باعث تداوم روند نزولی شاخص‌های بورسی جهان شد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از بلومبرگ، معاملات روز چهارشنبه بازارهای سهام جهان به مانند روزهای قبل کاملا تحت تاثیر اخبار مربوط به حوزه چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و جنگ تجاری بین چین و آمریکا قرار گرفت.

قرار است دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تا چهار روز دیگر نسبت به افزایش دادن یا ندان تعرفه وارداتی بر روی کالاهایی به ارزش ۱۵۶ میلیارد دلار از چین تصمیم‌گیری کند. هر چند که اقدام چنین در برداشتن تعرفه وارداتی سویا و گوشت خوک از چین معامله گران را نسبت به انجام اقدام مثبت از طرف کاخ سفید امیدوار کرد اما لری کودلو، مشاور اقتصادی ترامپ گفته است که در صورت حاصل نشدن پیشرفت خاصی در مذاکرات، آمریکا مصمم به افزایش تعرفه‌ها خواهد بود.

رایان نویمان، استراتژیست بخش بازارهای مالی در موسسه " زفیر فایننشیال" گفت: اخبار مربوط به مذاکرات تجاری و سایر اخبارها هنوز نتوانسته است باعث آرامش بازارها شود.

با وجود آن که کانادا، مکزیک و آمریکا بر سر توافق تجاری جدید منطقه امریکای شمالی به توافق رسیدند اما این خبر نیز نتوانست باعث تغییر روند شاخص ها در معاملات امروز شود. در وال استریت، همه شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی این کشور در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته  شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج"  با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و ۸۸۱.۱۹ واحد بسته شد، شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۱۱ درصد کاهش تا سطح ۳۱۳۲.۵۲ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی " نزدک کامپوزیت" با کاهش ۰.۰۷ درصدی در سطح ۸۶۱۶.۱۸ واحدی بسته شد.

دیوید کمپل، مدیر موسسه " باس سانفراسیسکو" گفت: فاز نخست توافق تجاری بین چین و آمریکا حداقل گامی است که باید در مسیر درست برداشته شود. بازارها منتظر مشخص تر شدن فاصله تا توافق هستند.

از سوی دیگر مساله برگزیت که در دو سال اخیر به اصلی ترین عامل محرک بازارهای بورس و ارز اروپا تبدیل شده است، با وجود چندین مرتبه تمدید مهلت خروج و توافقات اولیه به نتیجه‌ای نرسیده است. فردا در انتخاباتی مهم قرار است مردم این کشور بین محافظه کاران طرفدار خروج همراه با توافق و حزب کارگر موافق برگزاری رفراندوم مجدد در خصوص برگزیت، دست به انتخاب بزنند.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها عملکرد مشابهی داشتند تا جایی که شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با کاهش ۰.۲۸ درصدی تا ۷۲۱۳.۷۶ واحد پایین رفت، شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افزایش ۰.۱۸ درصدی در سطح ۵۸۴۸.۰۳  واحد بسته شد و شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۲۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۷۰.۷۲ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۳۶ درصد پایین رفت و به ۹۳۲۱.۱۰ واحد رسید.

از سوی دیگر در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با کاهش ۰.۰۸ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۳۹۱.۸۶  واحدی پایین رفت، شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ با افزایش ۰.۷۲ درصدی به ۲۶هزار و ۶۲۵.۹۲  واحد رسید.

در چین شاخص " شانگ‌های  کامپوزیت " با افزایش ۰.۰۶ درصدی در سطح ۳۹۰۲.۷۵ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۶۸ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۷۵۲.۶۴ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.

در بازار طلای سیاه قیمت ها ریزشی بود. هر بشکه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۶۱  درصد کاهش به ۵۸.۸۸  دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۰.۶۷  درصدی به ازای ۶۳.۹۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۰.۰۵ درصدی به ۱۴۶۵.۰۹  دلار رسید. هر اونس نقره با کاهش ۰.۱ درصدی به ازای ۱۶.۶۸ دلار مبادله شد.   

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها