جنگ تجاری

نماینده تجاری آمریکا گفت انتظار می رود خرید محصولات کشاورزی چین از آمریکا طی دو سال آینده تا ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار در سال افزایش یابد

به گزارش «کالاخبر» به نقل از رویترز، رابرت لایتهایزر نماینده تجاری آمریکا گفت مرحله اول قرارداد تجاری بین آمریکا و چین صادرات آمریکا را به چین طی دو سال آینده تقریبا دو برابر می کند و علیرغم نیاز به انجام اصلاحاتی در متن آن، کاملاً اجرایی می شود.

وی گفت تاریخ و مکان امضای رسمی این قرارداد توسط مقامات ارشد آمریکا و چین هنوز مشخص نشده است.

این قرارداد که در روز جمعه پس از دو سال و نیم مذاکرات بین واشنگتن و پکن اعلام شد، برخی از عوارض آمریکا بر کالاهای چینی را کاهش می دهد و در عوض چین خرید محصولات کشاورزی، تولیدات کارخانه‌ای و انرژی آمریکا را در دوسال آینده ۲۰۰ میلیارد دلار افزایش می دهد.

چین همچنین در این قرارداد متعهد شده از مالکیت فکری آمریکا حفاظت کند، انتقال اجباری تکنولوژی آمریکا به شرکت‌های چینی را محدود کند، بازار خدمات مالی خود را به روی شرکت‌های آمریکایی باز کند و جلوی دستکاری ارز خود را بگیرد.

لایتهایزر گفت انتظار می رود خرید محصولات کشاورزی چین از آمریکا طی دو سال آینده تا ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار به صورت سالانه افزایش یابد. آمریکا در ۲۰۱۷ حدود ۲۴ میلیارد دلار محصولات کشاورزی به چین صادر کرد.  پس از آن این دو قدرت بزرگ اقتصاد دنیا در جولای ۲۰۱۸ یک جنگ عوارض را بر روی کالاهای یکدیگر آغاز کردند.

ولی لایت هایزر گفت موفقیت این قرارداد بستگی به تصمیمات مقامات پکن دارد.

نهایتاً موفقیت کامل این قرارداد توسط تصمیم گیرندگان چین مشخص می‌شود نه آمریکا. اگر تندرویان چین تصمیم گیرنده باشند یک نتیجه خواهد داشت و اگر اصلاح‌طلبان تصمیم گیری کنند که امیدواریم این گونه باشد، نتیجه دیگری به دست می آید.

وی گفت این قرارداد تمام مشکلات بین آمریکا و چین را حل نمی‌کند چون ادغام سیستم اقتصادی وابسته به دولت چین با سیستم اقتصاد آمریکا که توسط بخش خصوصی رهبری می‌شود سال‌ها طول می‌کشد.

لایتهایزر روز جمعه را به خاطر بسته شدن قرارداد تجاری با چین و فرستادن اصلاحیه قرارداد آمریکا، مکزیک و کانادا به کنگره، روزی با اهمیت در تاریخ تجارت آمریکا دانست. این قراردادهای تجاری روی هم دو تریلیون دلار تجارت را شامل می شوند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش