نفت

قیمت نفت برنت بعدازظهر جمعه چهار درصد سقوط کرد و نفت آمریکا با پنج درصد کاهش، به ۲۱ دلار و ۴۷ سنت در هر بشکه رسید.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از ایسنا، شاخص‌های قیمت نفت هفته گذشته تحت تاثیر تبعات اقتصادی گسترده شیوع ویروس کرونا در جهان برای پنجمین هفته متوالی کاهش پیدا کردند.

تدابیری که برای مهار شیوع این اپیدمی به کار بسته شده اند باعث افت تقاضا و اختلال شدید زنجیره تامین شدهاند و تقاضا برای نفت را به شدت کاهش داده اند.

جنگ قیمت نفت که حدود سه هفته پیش پس از شکست مذاکرات اوپک پلاس با روسیه در خصوص اقدامات تثبیت کننده بازار از سوی عربستان سعودی آغاز شد، قیمت‌های نفت را به قعر ۱۷ ساله خود نزول داد. نفت برنت در ابتدای ژانویه حدود ۶۵ دلار در هر بشکه بود و اکنون پایین ۲۵ دلار قرار دارد.

دیوید میدن، تحلیلگر بازار در شرکت "سی ام سی مارکتس" اظهار کرد: در روزهای اخیر صحبت‌های زیادی درباره آسیب دیدن تقاضا در ماه‌های آینده مطرح می‌شود بنابراین معامله گران قراردادهای انرژی را رها می کنند. جنگ قیمت نفت میان عربستان سعودی و روسیه به بازار نفت آسیب زده است.

گروه تحقیقات نفت و گاز "جی بی سی انرژی" پیش بینی خود از میزان رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۰ را کاهش داد و اکنون کاهش سالانه تقاضا به میزان بیش از ۷.۴ میلیون بشکه در روز را انتظار دارد.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA هم اظهار کرد: عدم وجود ظرفیت کافی در مخازن نفت یک مشکل جدی است. اگر کشورها فضایی برای نگه‌داری نفتی که عربستان سعودی در طول جنگ قیمت تولید می کند، نداشته باشند، قیمت نفت سقوط بیشتری پیدا خواهد کرد. به نظر می رسد که این اتفاق روی خواهد داد زیرا تولیدکنندگان با کمبود ظرفیت نگهداری نفت روبرو شده اند و سه چهارم از ظرفیت تاسیسات نگهداری نفت جهان در حال حاضر تکمیل شده است.

اگر سعودی‌ها و روس‌ها ماه آینده به عرضه بالای نفت ادامه دهند، بازارهای انرژی باید خود را برای یک دور دیگر ریزش قیمت‌های نفت آماده کنند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، فاتح بیرول، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اظهار کرد که با توجه به قرنطینه شدن سه میلیارد نفر در جهان، تقاضای جهانی برای نفت ممکن است یک پنجم کاهش پیدا کند و قیمت‌های نفت ۲۰ درصد سقوط کند. وی از تولیدکنندگان بزرگی مانند عربستان سعودی خواست همانند گذشته عمل کرده و به تثبیت بازار نفت کمک کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش