شورای رقابت

شورای رقابت در راستای تنظیم بازار اسلاک واکس با صدور مصوبه ای کلیه تولیدکنندگان این محصول را به عرضه ۱۰۰ درصدی فروش داخلی خود صرفا از طریق بورس کالای ایران ملزم کرد و از کشف قیمت بدون محدودیت رقابت در بورس کالا و براساس فرمول تعیین قیمت های پایه براساس ضرایب مصوب این شورا خبر داد.

به گزارش «کالاخبر»؛ در دستورالعمل مصوب جلسه ۴۳۶ مورخ ۱۳۹۹.۰۷.۱۲ شورای رقابت آمده است: «از آنجا که کلیه آمار و اطلاعات موجود نشان می دهد که بازار اسلاک واکس در سمت عرضه از وضعیت انحصاری منطبق با تعریف بند ۱۲ از ماده ۱ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و از درجه تمرکز بالایی برخوردار می باشد، شورای رقابت به موجب بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، این بازار را مصداق بازار کالاهای انحصاری تشخیص داده و برای تنظیم بازار دستورالعمل زیر را در جلسه ۴۳۶ مورخ ۱۳۹۹.۰۷.۱۲ با اکثریت آرا به تصویب رساند.»

دستورالعمل تنظیم بازار اسلاک واکس

ماده۱: واژگان و اصطلاحات مندرج در این دستورالعمل در معانی مشروحه زیر استفاده می شود:

الف)قانون: قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی

ب) لوبکات: یکی از برش ها یا محصولات حاصل از پالایش نفت خام در پالایشگاه ها است که به عنوان خوراک اصلی شرکت های روغن ساز مورد استفاده قرار می گیرد. از لوبکات پس از طی فرایندی روغن پایه به دست می آید که به عنوان ماده اصلی در تولید روغن های موتوری، صنعتی و گریس از آن استفاده می شود.

ج) اسلاک واکس (Slack Wax): یکی از محصولات جانبی فرایند تبدیل لوبکات به روغن پایه اسلاک واکس است. این فرایند به این صورت است که ابتدا ترکیبات آروماتیک با استفاده از حلال از لوبکات جدا می شود و محصول حاصله رفینت نامیده می شود. سپس در مرحله دوم ترکیبات پارافینیک از رفینت جدا می شود تا به روغن پایه تبدیل شود. در این مرحله محصول جانبی به نام اسلاک واکس تولید می شود که خوراک واحدهای پارافین ساز است.

د)تولیدکنندگان اسلاک واکس: کلیه واحدهای روغن سازی در کشور در جریان تولید، انواع محصول جانبی اسلاک واکس را تولید می کنند. این واحدها عبارتند از شرکت نفت سپاهان، شرکت نفت ایرانول، شرکت نفت بهران و شرکت نفت پارس.

ماده۲: کلیه تولیدکنندگان اسلاک واکس ملزم هستند ۱۰۰ درصد عرضه داخلی اسلاک واکس خود را صرفا از طریق بورس کالا انجام دهند.

تبصره: قیمت معامله در بورس بدون محدودیت قابت انجام می شود(سقف رقابت آزاد است).

ماده۳: نحوه تعیین قیمت پایه اسلاک واکس در بورس کالا به شرح ذیل تعیین می شود؛

اگر فرمول قیمت گذاری اسلاک واکس را به صورت A=zB در نظر بگیریم که در آن A قیمت ریالی اسلاک واکس،  B قیمت ریالی لوبکات تحویلی به پالایشگاه های میانی(شرکت های روغن ساز) و Z ضریب وابستگی قیمت لوبکات در فرمول قیمت گذاری انواع اسلاک واکس باشد، در آن صورت مقادیر ضریب وابستگی قیمت لوبکات ( Z) به شرح جدول ذیل خواهد بود.

تبصره: قیمت لوبکات در فرمول فوق الذکر توسط انجمن صنفی کارفرمایی صنعت نفت تعیین و به عنوان مبنای قیمت پایه منظور و ابلاغ می گردد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش