یورو

براساس اطلاعات سوئیفت، یورو ماه گذشته پرکاربردترین ارز جهان بود. پس از یورو، دلار آمریکا و بعد پوند انگلیس و ین ژاپن قرار داشتند.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از خبرگزاری تسنیم، جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی (سوئیفت) اعلام کرد دلار آمریکا برای اولین بار طی ۸ سال گذشته عنوان خود به عنوان ارز شماره یک دنیا برای نقل و انتقال‌های جهانی را به یورو واگذار کرد.

طبق گزارش سوئیفت، یورو اولین بار در فوریه ۲۰۱۳ ارز شماره یک جهان شد.

اطلاعات سوئیفت که نقل و انتقال‌های بین المللی در بیش از ۱۱۰۰۰ موسسه مالی در ۲۰۰ کشور را مدیریت می‌کند نشان می‌دهد ارز اتحادیه اروپا ماه گذشته پرکاربردترین ارز جهان بود. پس از یورو، دلار آمریکا و بعد پوند انگلیس و ین ژاپن قرار داشتند. دلار کانادا در مقام پنجم قرار داشت و یوان چین به رتبه ششم سقوط کرده بود.

آمار نشان می‌دهد ۳۷.۸ درصد از نقل و انتقال‌های مالی سوئیفت در ماه اکتبر به یورو بوده که یک افزایش ۶ درصدی را نسبت به سال گذشته و بالاترین رقم از فوریه ۲۰۱۳ را نشان می‌دهد. استفاده از دلار آمریکا ۴.۶ درصد پایین آمده و به ۳۷.۶۴ درصد رسیده است.

دلار آمریکا ۱۱ درصد نسبت به اوج ارزش خود در ماه مارس نسبت به سایر ارزهای دنیا ضعیف شده است. تحلیلگران پیش بینی می‌کنند ارزش دلار بیش از این پایین بیاید.

بانک تسویه بین المللی (BIS) در گزارش ماه ژوئن خود اعلام کرده بود دلار آمریکا همچنان ارز برتر در دنیای مالی بین الملل خواهد بود. در گزارش این بانک آمده بود: «حدود ۸۵ درصد نقل و انتقال‌های ارز خارجی در ازای دلار آمریکا صورت می‌گیرد. دلار اصلی‌ترین ارز ذخیره جهان است و ۶۱ درصد از ذخایر ارز خارجی رسمی را تشکیل می‌دهد».

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها