نفت

چین طی چند سال آینده یک میلیون بشکه دیگر به ظرفیت پالایشگاهی خود اضافه کرده و در یکی دو سال آینده از آمریکا به عنوان بزرگترین پالایش کننده نفت خام پیشی می‌گیرد.

به گزارش کالاخبر به نقل از اویل پرایس، با توجه به بسته شدن بسیاری از پالایشگاه‌ها در آمریکا، چین به زودی بیشترین ظرفیت پالایشگاهی جهان را در اختیار خواهد داشت.

استیو ساویر، مدیر بخش پالایشگاهی شرکت مشاور صنعتی فکتس گلوبال انرژی، می‌گوید:«چین طی چند سال آینده یک میلیون بشکه دیگر به ظرفیت پالایشگاهی خود اضافه کرده و در یکی دو سال آینده از آمریکا پیشی می‌گیرد».

در واقع، چین در حال ساخت ۱.۴ میلیون بشکه در روز ظرفیت پالایشگاهی جدید است. این مقدار ظرفیت پالایشگاهی در قالب ۴ پروژه به یک میلیون بشکه در روز ظرفیت جدیدی که طی سال گذشته ایجاد شده بود اضافه می‌شود. یعنی میلیاردها دلار برای ظرفیت پالایشگاهی هزینه می‌شود که شاید هرگز از آن استفاده نشود چون چین به استفاده از ترکیبی از انرژی‌های پاک و خودروهای برقی روی آورده است.

علی‌رغم نگرانی در مورد بدون استفاده ماندن این ظرفیت پالایشگاهی مخصوصا با توجه به دورنمای توقف رشد تقاضای نفت در آینده نزدیک، چین به تازگی مجوز یک پروژه پالایشگاهی دیگر را صادر کرده است: پالایشگاه یولانگ و مجتمع پتروشیمی شاندونگ. ساخت پالایشگاه یولانگ با ظرفیت ۴۰۰ هزار بشکه در روز، ۲۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

 در این بین، هند هم در حال افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های داخلی خود است. طبق گفته نارندرا مودی نخست وزیر هند، ظرفیت پالایشگاهی این کشور طی ۵ سال آینده دو برابر میشود.

هند در حال حاضر روزانه ۲۵۰ میلیون تن پالایش نفت دارد، یعنی کمی بیشتر از ۵ میلیون بشکه در روز. طرح‌های اولیه نشان می‌داد ظرفیت پالایشگاهی این کشور ۴۵۰ تا ۵۰۰ میلیون تن طی ۱۰ سال آینده اضافه خواهد شد. این زمانبندی حالا کوتاه‌تر شده است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها