چین+آمریکا

وزارت دارایی چین اعلام کرد که شش محصول شیمیایی و نفتی آمریکا تا یک سال دیگر مشمول تعرفه های اضافی واردات نخواهند بود. در ابتدا این معافیت های تعرفه ای پس از توافق تجاری دو کشور اعمال شده بود.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از خبرگزاری تسنیم، این وزارتخانه روز جمعه در بیانیه ای نوشت: این تمدید از شنبه اعمال می شود و تا ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ ادامه دارد. معافیت های تعرفه ای شامل فرآورده های نفتی تصفیه شده مانند روغن سفید و موم نفتی مورد استفاده در صنایع غذایی و همچنین پلی اتیلن با چگالی بالای متالوسن و همچنین درجه خاصی از پلی اتیلن خطی با چگالی کم می باشد.

پس از مذاکرات پکن و واشنگتن و مرحله اول توافق تجاری دو کشور، چین در دسامبر سال گذشته برای نشان دادن حسن نیت خود از معافیت های تعرفه ای رونمایی کرد.

این توافق نامه که در ماه ژانویه به طور رسمی توسط طرفین امضا شد، از اعمال تعرفه های دو جانبه جدید جلوگیری کرد و بخشی از تعرفه های تنبیهی اعمال شده توسط دو اقتصاد بزرگ جهان را در جریان درگیری تجاری خود کاهش داد.

پکن توافق کرد که خرید کالا و خدمات آمریکایی را در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به ۲۰۰ میلیارد دلار برساند. با این حال، بررسی های اخیر نشان می دهد که واردات چین از ایالات متحده هنوز از میزان وعده داده شده عقبتر است.

طبق گفته انستیتوی اقتصاد بین الملل پیترسون، چین ۸۲ میلیارد دلار از محصولات ایالات متحده را بین ژانویه و نوامبر امسال خریداری کرده است به این معنی که خریدها فقط ۵۸ درصد از اهداف فعلی آنها بوده است.

هنوز مشخص نیست که مرحله دوم این توافق نهایی شود چرا که بعید به نظر می رسد دولت ترامپ که روزهای پایانی کار خود را سپری می کند توافق جدیدی را امضا کند.

نیویورک تایمز نیز اوایل ماه جاری در گزارشی به نقل از جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا اعلام کرد که وی نیز بلافاصله تعرفه های موجود بر صادرات چین را حذف نخواهد کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها