اقتصاد چین

بر اساس آمار دولت چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان در سال ۲۰۲۰ علیرغم همه گیری ویروس کرونا نسبت به سال قبل از آن ۲.۳ درصد رشد کرد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از خبرگزاری تسنیم، اقتصاد چین طی سال گذشته میلادی بیش از آنچه انتظار می رفت رشد کرد در حالی که بقیه کشورهای جهان به شدت از بحران مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا آسیب دیدند.

بر اساس آمار دولت چین که روز دوشنبه منتشر شد، دومین اقتصاد بزرگ جهان در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل از آن ۲.۳ درصد رشد کرد.

این کندترین نرخ رشد سالانه اقتصاد چین طی چند دهه اخیر محسوب می شود. در سال ۱۹۷۶، این کشور سال بدتری را پشت سر گذاشت زمانی که تولید ناخالص داخلی چین در آشوب های اجتماعی و اقتصادی ۱.۶ درصد کاهش یافت.

اما طی یک سالی که بیماری همه گیر کرونا اقتصادهای بزرگ جهان را به رکود فرو برد، چین به وضوح در رتبه نخست قرار گرفته است.

رشد اقتصاد چین از پیش بینی ها نیز بیشتر بود: به عنوان مثال صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده بود که اقتصاد این کشور در سال ۲۰۲۰ حدود ۱.۹ درصد رشد می کند. این تنها اقتصاد بزرگ جهانی است که صندوق بین المللی پول انتظار داشت کاملا رشد کند.

نینگ جیژه سخنگوی اداره ملی آمار چین در یک کنفرانس مطبوعاتی در پکن گفت: عملکرد (اقتصاد) بهتر از آن بود که انتظار داشتیم.

چین سال گذشته برای اولین بار در دهه های گذشته برنامه هدف رشد اقتصادی خود را لغو کرد، در حالی که همه گیری یک ضربه تاریخی به اقتصاد این کشور وارد کرد.

تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهه اول تقریباً ۷ درصد کاهش یافت چرا که در مناطق وسیعی از این کشور محدودیت های کرونایی و تعطیلی های گسترده اجرا شد.

بر اساس این گزارش، تولیدات صنعتی این کشور عامل اصلی رشد اقتصاد بود و در دسامبر ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل ۷.۳ درصد جهش کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها