ساچمه نقره

یک کارشناس بازار سرمایه به ورود نقره به معاملات قراردادهای آتی بورس کالا اشاره کرد و گفت: بررسی ها نشان می دهد که محصول نقره گزینه ای جذاب برای سرمایه گذاران حرفه ای بازار سرمایه و فعالان بازار آتی بورس کالا باشد و پیش بینی می شود معاملاتی پر رونق در انتظار تابلوی بازار آتی باشد. 

سمانه حسینی معامله گر معاملات آتی کارگزاری سهم آشنا به تاثیر پذیری معاملات نقره از نرخ دلار و بازار جهانی اشاره کرد و به «کالاخبر»؛ گفت: نقره دارای بازار و نرخ های جهانی بوده و کالایی نوسان پذیر است؛ تجربه نیز نشان داده کالاهایی که نوسان قیمتی دارند، برای سرمایه گذاران بازار آتی جذابیت بیشتری داشته و این محصول هم از این قاعده مستثنی نیست.

معامله گر معاملات آتی کارگزاری سهم آشنا افزود: نقره در بازار آتی می تواند جای خالی سکه طلا را تاحدودی پر کند و فکر می کنم حضور سرمایه گذاران پرشمار سکه طلا به بازار آتی به وسیله نقره رقم بخورد؛ البته ما فعالان بازار آتی کماکان منتظر نگاه عمیق تر به ابزارهای مالی بازار سرمایه و بازگشت سکه طلا به بازار آتی بورس کالا هستیم. 

وی با بیان اینکه نمی توان موفقیت های بازار آتی سکه طی ۱۰ سال فعالیتش را نادیده گرفت، ادامه داد: زمان بهترین قاضی برای ادعای تاثیر قیمت های آتی سکه بر رشد قیمت های نقدی بود چراکه با توقف معاملات آتی سکه، تقاضای سفته بازی این بازار مالی به بازار فیزیکی منتقل شد و در ادامه با سایر عوامل اثرگذار بر قیمت طلا شاهد رشد چند برابری قیمت ها بودیم.

حسینی اظهار داشت: معاملات آتی نقره هم می توانند مانند سکه طلا روزهای پررونقی را برای بازار سرمایه رقم بزند البته به شرط آنکه برای معاملات نقره از خارج از مجموعه بازار سرمایه، محدودیتی تحمیل نشود؛ البته حساسیت نقره به اندازه طلا نیست و این رویداد بعید به نظر می رسد. 

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: شاید در ماه های نخست راه اندازی معاملات آتی نقره، شاهد حجم معاملات بسیار بالا نباشیم اما به طور حتم معاملات نقره جایگاه بسیار خوبی را بین سرمایه گذاران پیدا می کند و به مرور با افزایش حجم معاملات این کالا در بورس کالا روبرو خواهیم شد.

حسینی اظهار داشت: از بورس کالا خبر می رسد که به همراه کالاهای کشاورزی و نقره، کالاهای دیگری در حوزه فلزات و پتروشیمی نیز راهی بازار آتی خواهند شد که با توجه به وجود قیمت های جهانی برای این محصولات نیز به مرور شاهد رونق دادوستدهای آتی در بخش های مختلف خواهیم بود. 

وی در پایان با بیان اینکه راه اندازی قراردادهای آتی برای کالاهایی مانند مس، قیر و میلگرد می تواند موفق باشد، افزود: در دنیا معاملات آتی در کالاهایی مانند مس در حال انجام است که به طور حتم در صورت انجام این اقدام در بورس کالای ایران شاهد موفقیت های روزافزون این بازار خواهیم بود؛ قراردادهای آتی به دلیل خاصیت پوشش ریسک قیمتی می تواند فعالان بخش تولید را نیز به سمت این معاملات بکشاند تا دیگر نوسانات شدید قیمتی در اقتصاد به بخش واقعی اقتصاد لطمه نزند و این حوزه با بهره گیری از ابزارهای مشتقه از تلاطمات قیمتی مصون بماند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش