زعفران

امروز در آماری قابل توجه ۴۶ تن و ۴۷۰ کیلوگرم زعفران به ارزش ۴هزار و ۱۱۰میلیارد و ۹۲۲ میلیون ریال در تالار کشاورزی بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفت تا شنبه ای زعفرانی برای فعالان این تالار به ثبت برسد. 

به گزارش «کالاخبر»، براساس آمار معاملات بورس کالای ایران امروز ۴۶ تن و ۲۴۰ کیلوگرم سبد زعفران سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در حالی با نرخ ۸۸ هزار و ۴۴۷ ریال به ازای هر گرم بر روی تابلوی تالار کشاورزی رفت که با توجه به تقاضای ۵۰ تن و ۲۱۰ کیلوگرمی و شکل گیری رقابت در میان متقاضیان، قیمت به ۸۸ هزار و ۵۰۹ ریال رسید.
در این روز ۲۳۰ کیلوگرم زعفران رشته ای درجه ۱ (پوشال مرغوب) سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران نیز به قیمت ۷۹ هزار و ۴۲۰ ریال عرضه و در همین نرخ به فروش رسید.

اوضاع آرام بازار زعفران
در این میان از بازار زعفران خبر می رسد که در آستانه عید نوروز و البته با توجه به شیوع ویروس کرونا، زعفران بازار آرامی را سپری می کند و علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در این باره اعلام کرده که هم اکنون حداقل قیمت هر کیلو زعفران ۷ تا ۸ میلیون تومان و حداکثر ۱۳ تا ۱۴ میلیون تومان است و تا پایان سال نوسان خاصی در بازار متصور نیستیم.

پیشنهاد ثبت روز ملی زعفران 
خبرخوش این روزهای بازار زعفران به نامه وزیر جهاد کشاورزی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و درخواست ثبت "روز ملی زعفران" با همراهی سازمان جهانی OSEC برمی گردد که سید احسان مصطفوی، طراح و پیشنهاد دهنده سازمانی جهانی OSEC در این خصوص گفت: برای جلوگیری از خروج مالکیت زعفران از دست ایران، تشکیل سازمان اوسک امری ضروری است که در این راستا ایجاد سامانه اصالت سنجی زعفران توسط هوش مصنوعی، صیانت از پیاز زعفران، ثبت روز ملی و جهانی زعفران نیز از اقدامات در حال انجام است.

وی افزود: خوشبختانه با مساعدت وزیر جهاد کشاورزی، پیشنهاد ثبت روز ملی زعفران در تقویم کشورمان به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال شده و امیدواریم در تقویم سال آینده شاهد ثبت این روز بزرگ که در واقع قدردانی از کشاورزان و زعفران کارانی که چندین سال برای حفظ طلای سرخ ایرانی کوشش دارند، باشیم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها