• ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۲
  • کد خبر: 51700
نفت

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه تحت تاثیر آماری که کاهش بیش از حد انتظار ذخایر آمریکا را نشان داد و همچنین بهبود دورنمای اوپک از تقاضا برای نفت افزایش یافت اما نگرانی ها نسبت به وضعیت شیوع ویروس کرونا و افزایش عرضه، رشد قیمت ها را محدود کرد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت ۴۲ سنت معادل ۰.۶ درصد افزایش یافت و به ۶۴ دلار و ۹ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز سه شنبه ۳۹ سنت افزایش داشت.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۴۰ سنت معادل ۰.۷ درصد افزایش یافت و به ۶۰ دلار و ۵۸ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز سه شنبه ۴۸ سنت افزایش داشت.

نشانه های احیای اقتصادی قوی در چین و آمریکا از رشد اخیر قیمت های نفت پشتیبانی کرده اما نگرانی ها درباره روند کند واکسیناسیون جهانی و افزایش موارد ابتلا در هند و برزیل، رشد قیمتها را محدود کرده است.

واندا هاری، تحلیلگر انرژی در شرکت واندا اینسایت در این باره گفت: ادامه مشکلات مربوط به عرضه واکسن و موارد جهانی ابتلا که نزدیک پیک ژانویه است، احتمالا در کوتاه مدت مانع رشد قیمت های نفت می شود. همزمان، خوش بینی مستمر به احیای آمریکا و جهان که در آستانه خروج از بحران کووید است، مانع از نزول بیشتر قیمت ها خواهد شد.

ضعیف شدن ارزش دلار آمریکا هم از رشد ملایم قیمت ها در روزهای اخیر پشتیبانی کرد اما هیچ محرک قوی برای این که نفت از بازه معاملات اخیرش آزاد شود، وجود ندارد.

دلار ضعیف تر که روز چهارشنبه به پایین ترین قیمت در سه ماه اخیر نزول کرد، نفت را برای خریداران غیرآمریکایی ارزانتر کرد.

اوپک در پیش بینی خود از رشد امسال تقاضای جهانی برای نفت بازبینی کرد و اکنون انتظار دارد تقاضا به میزان ۵.۹۵ میلیون بشکه در روز رشد کند که ۷۰ هزار بشکه در روز بالاتر از پیش بینی ماه پیش این سازمان است. اوپک اکنون روی کاسته شدن از شدت پاندمی و کاهش محدودیت های سفر حساب باز کرده است.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: این پیش بینی خوبی برای بازار است که نگران تبعات ادامه پاندمی بر تقاضا بود.

عامل دیگری که در معاملات روز چهارشنبه از افزایش قیمت ها پشتیبانی کرد گزارش موسسه امریکن پترولیوم بود که نشان داد ذخایر نفت در هفته منتهی به ۹ آوریل به میزان ۳.۶ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است. تحلیلگران در نظرسنجی رویترز کاهش ذخایر به میزان ۲.۹ میلیون بشکه را پیش بینی کرده بودند. آمار رسمی بعدازظهر روز جاری از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر می شود.

نگرانی ها نسبت به رشد تولید امریکا و رشد عرضه ایران در شرایطی که قرار است اوپک و متحدانش از ماه مه به میزان تولیدشان اضافه کنند، رشد قیمت ها را محدود نگه داشته است.

بر اساس گزارش رویترز، اطلاعات انرژی آمریکا هفته جاری پیش بینی کرد تولید نفت هفت منطقه بزرگ نفت شیل این کشور در ماه مه ۱۳ هزار بشکه در روز رشد کرده و به ۷.۶۱ میلیون بشکه در روز می رسد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش