• ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸
  • کد خبر: 63870
نفت امریکا

قیمت نفت آمریکا تحت تاثیر نشانه های کمبود عرضه نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ، روز چهارشنبه برای پنجمین روز متوالی افزایش یافت و به بالاترین حد از سال ۲۰۱۴ صعود کرد.

به گزارش «کالاخبر»؛ بهای معاملات نفت برنت هم برای چهارمین روز به دلیل نگرانیها پیرامون محدودیت عرضه افزایش یافت. این نگرانی ها به خصوص پس از تصمیم روز دوشنبه وزیران اوپک پلاس برای ادامه برنامه افزایش تدریجی تولید به جای تولید بالاتر شدت گرفت. وزیران اوپک پلاس افزایش تولید ۴۰۰ هزار بشکه در روز در نوامبر را تصویب کردند.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۴۲ سنت معادل ۰.۵۳ درصد افزایش، به ۷۹ دلار و ۳۵ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات نفت برنت با ۶۶ سنت معادل ۰.۸ درصد افزایش، ۸۳ دلار و ۳۵ سنت در هر بشکه معامله شد.

تحلیلگران گروه ANZ در یادداشتی نوشتند: نفت خام به روند صعودی خود ادامه داده است زیرا سرمایه گذاران نگران کمبود عرضه در بازار و شدت گرفتن بحران انرژی با افزایش تقاضا هستند. با در نظر گرفتن کمبود عرضه در سراسر جهان، افزایش تصویب شده تولید از سوی اوپک پلاس پایینتر از انتظارات بازار بود. این گمانه زنی در بازار وجود دارد که در صورت ادامه روند افزایش تقاضا، اوپک مجبور شود پیش از نشست برنامه ریزی شده بعدی اقدام کند.

کمیته فنی مشترک اوپک پلاس اواخر ماه گذشته اعلام کرد انتظار دارد کمبود عرضه امسال به ۱.۱ میلیون بشکه در روز برسد و در سال آینده این وضعیت به مازاد عرضه ۱.۴ میلیون بشکه در روز تبدیل شود.

قیمتهای نفت امسال بیش از ۵۰ درصد صعود کرده و به فشارهای تورمی افزوده اند. کشورهای مصرف کننده بزرگ نظیر آمریکا و هند نسبت به متاثر شدن روند احیای اقتصادی پساکرونایی از قیمتهای بالای انرژی ابراز نگرانی کرده اند.

یک منبع آگاه پیش از مذاکرات روز دوشنبه به رویترز گفت: با وجود فشار این کشورها برای افزایش بیشتر تولید، اوپک پلاس نگران موج جهانی چهارم شیوع کووید ۱۹ و آسیب دیدن روند احیای تقاضا برای نفت است.

بر اساس گزارش رویترز، با این حال آمار ذخایر آمریکا که بزرگترین مصرف کننده جهان است، نشانه های کندی رشد تقاضا برای سوخت را نشان داد. طبق گزارش موسسه امریکن پترولیوم، ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به اول اکتبر به میزان ۹۵۱ هزار بشکه افزایش یافت. ذخایر بنزین و سوختهای دیگر هم افزایش داشت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها