سیمان

پس از گشایش انبار و نمادهای معاملاتی سیمان تیپ ۲ (کیسه ۵۰ کیلوگرمی) ۱۴ شرکت سیمانی در بازار گواهی سپرده کالایی سیمان، هفته آینده نیز نماد انبار ۳ شرکت سیمان قاین، شرق و ماهان کرمان در بازار گواهی سپرده بورس کالا گشایش می یابد تا مشتریان خرد ۱۷ شرکت سیمانی بتوانند به صورت آنلاین و با کد سهامداری خود اقدام به خرید سیمان کنند. 

به گزارش «کالاخبر»؛ براساس اطلاعیه مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران نمادهای معاملاتی این سه انبار جهت انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده کالایی به روش گشایش و با استفاده از سازوکار حراج تک قیمتی از روز دوشنبه هفته آینده ۲۴ آبان ماه گشایش یافته و آماده انجام معاملات می شود. 

بورس کالا در هفته های اخیر از گشایش انبارها و نمادهای معاملاتی سیمان تیپ ۲ (کیسه ۵۰ کیلوگرمی) شرکت های سیمان فارس، صوفیان، ارومیه، فارس نو، خاش، شاهرود، زنجان، خوزستان، غرب، دورود، تهران، خزر، بجنورد و ساوه جهت انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده سیمان به روش گشایش و با استفاده از سازوکار حراج تک قیمتی خبر داده بود. البته روند پذیرش انبارها ادامه دارد و هم اکنون ۱۷ انبار درج نماد شده اند. 

استقبال خریداران از اوراق سیمانی

بررسی های آماری سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetmc) نشان می دهد در طول سه هفته راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان درمجموع یک میلیون و ۷۵۲ هزار گواهی سپرده سیمان معادل ۱۷۵۲تن سیمان مورد معامله قرار گرفت که بیشترین حجم معاملات مربوط به شرکت سیمان دورود با معامله ۵۴۷ هزار گواهی سپرده سیمان بود. پس از آن سیمان صوفیان با معامله ۳۷۰ هزار گواهی سپرده سیمان قرار داشت. سیمان فارس ۱۹۰ هزار گواهی سپرده، سیمان فارس نو ۱۶۵ هزار گواهی سپرده، سیمان غرب ۱۵۵ هزار گواهی سپرده، سیمان خزر ۱۳۰ هزار گواهی سپرده، سیمان تهران و خاش هر کدام ۵۰ هزار گواهی سپرده، سیمان ارومیه ۴۰ هزار گواهی سپرده، سیمان شاهرود ۳۵ هزار گواهی سپره و سیمان بجنورد ۲۰ هزار گواهی سپرده دادوستد کردند.

جزییات معاملات گواهی سپرده سیمان

برای انجام معاملات گواهی سپرده سیمان، حداقل و حداکثر خرید ۱۰ تا ۱۰۰ تن بوده و هر گواهی سپرده سیمان معادل یک کیلوگرم سیمان است. به این ترتیب هر فردی که تمایل به خرید دارد باید حداقل ۱۰ هزار گواهی معادل ۱۰ تن سیمان و حداکثر ۱۰۰ هزار گواهی معادل ۱۰۰ تن سیمان تیپ ۲ پاکتی سفارش خرید ثبت کند. هر نماد نیز امکان خرید بیشتر از ۱۰۰ تن را ندارد و انجام معاملات در این روش با همان کد سهامداری مقدور است.

مبنای قیمتی در این روش قیمت روز قبل سیمان در بازار فیزیکی بورس کالاست که با محدوده نوسان مثبت و منفی ۳ درصد در بازار گواهی کشف می شود.

معاملات از ساعت ۱۲:۴۵ تا ۱۳:۳۰ به صورت پیش گشایش انجام و پس از آن، معاملات به صورت تک قیمتی و ناپیوسته انجام می شود؛ به این معنی که خریدار تا دو هفته مهلت دارد محصول را از انبار کارخانه تحویل بگیرد.

خریداران باید بدانند که گواهی سپرده سیمان بازار ثانویه ندارد و مانند سایر گواهی سپرده های کالایی که معاملات در آنها به صورت پیوسته است، نمی باشد و کسانی که خرید سیمان انجام داده اند حتما باید نسبت به تحویل از فروشنده و حمل سیمان اقدام کنند. سیمان در نظر گرفته شده در این روش از نوع تیپ ۲ و در بسته بندی های ۵۰ کیلوگرمی است.

به گزارش «کالاخبر»؛ براساس اعلام مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالا معاملات گواهی سپرده سیمان تا اطلاع ثانوی در روزهای دوشنبه و سه شنبه هر هفته انجام دهند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها