گواهی سپرده سیمان

معاملات گواهی سپرده سیمان امروز نیز همچون روز گذشته با استقبال چشمگیر خریداران خرد مواجه شد به طوریکه در مجموع ۳ میلیون و ۴۹۴ هزار گواهی سپرده معادل ۳۴۹۴ تن سیمان متعلق به انبار کارخانه های سیمان فارس نو، خاش، فارس، صوفیان، خزر، ماهان کرمان، ارومیه، ساوه، غرب، بجنورد و تهران مورد معامله قرار گرفت. این حجم از استقبال خریداران خرد از معاملات گواهی سپرده سیمان در سراسر کشور نشان می دهد که این گروه از خریداران با خرید بدون دغدغه سیمان به شیوه آنلاین و با کد سهامداری آشنا شده و آن را به عنوان جایگزینی مناسب برای خرید سنتی سیمان برگزیده اند. 

به گزارش «کالاخبر»؛ از روز گذشته با گشایش نماد انبار ۳ شرکت سیمانی شامل شرکت سیمان قاین، شرق و ماهان کرمان، شمار انبارهای فعال و پذیرش شده به ۱۷ رسید تا به این ترتیب مشتریان خرد بتوانند به صورت آنلاین و با کد سهامداری در قالب معاملات گواهی سپرده کالایی اقدام به خرید سیمان کنند. با شروع معاملات این هفته شاهد جوی مثبت درخصوص بهره گیری از این ابزار تازه وارد به صنعت سیمان از سوی متقاضیان خرید بودیم.

در جریان معاملات امروز بازار مالی بورس کالای ایران با استقبال خریداران خرد، ۳ میلیون و ۴۹۴ هزار گواهی سپرده معادل ۳۴۹۴ تن سیمان به ارزشی بیش از ۱۷ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

گفتنی است، در مجموع معاملات گواهی سپرده سیمان در امروز و دیروز ۶ میلیون و ۸۱ هزار گواهی سپرده به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.

از اینرو با احتساب معاملات امروز و روز گذشته و معاملات دو هفته قبل درمجموع ۷ میلیون و ۸۳۳ گواهی سپرده سیمان معادل ۷ هزار و ۸۳۳ تن سیمان در بازار مالی بورس کالا معامله شده است.

جزییات معاملات گواهی سپرده سیمان

برای انجام معاملات گواهی سپرده سیمان، حداقل و حداکثر خرید ۱۰ تا ۱۰۰ تن بوده و هر گواهی سپرده سیمان معادل یک کیلوگرم سیمان است. به این ترتیب هر فردی که تمایل به خرید دارد باید حداقل ۱۰ هزار گواهی معادل ۱۰ تن سیمان و حداکثر ۱۰۰ هزار گواهی معادل ۱۰۰ تن سیمان تیپ ۲ پاکتی سفارش خرید ثبت کند. هر نماد نیز امکان خرید بیشتر از ۱۰۰ تن را ندارد و انجام معاملات در این روش با همان کد سهامداری مقدور است. 

مبنای قیمتی در این روش قیمت روز قبل سیمان در بازار فیزیکی بورس کالاست که با محدوده نوسان مثبت و منفی ۳ درصد در بازار گواهی کشف می شود.

معاملات از ساعت ۱۲:۴۵ تا ۱۳:۳۰ به صورت پیش گشایش انجام و پس از آن، معاملات به صورت تک قیمتی و ناپیوسته انجام می شود؛ به این معنی که خریدار تا دو هفته مهلت دارد محصول را از انبار کارخانه تحویل بگیرد.

خریداران باید بدانند که گواهی سپرده سیمان بازار ثانویه ندارد و مانند سایر گواهی سپرده های کالایی که معاملات در آنها به صورت پیوسته است، نمی باشد و کسانی که خرید سیمان انجام داده اند حتما باید نسبت به تحویل از فروشنده و حمل سیمان اقدام کنند. سیمان در نظر گرفته شده در این روش از نوع تیپ ۲ و در بسته بندی های ۵۰ کیلوگرمی است.

خریداران خرد چه روزهایی از بورس سیمان بخرند؟

به گزارش «کالاخبر»؛ براساس اطلاعیه مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران پیرو گشایش انبارها و نمادهای معاملاتی سیمان تیپ۲ (کیسه ۵۰ کیلوگرمی) جهت انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده کالایی، خریداران می توانند در روزهای دوشنبه و سه شنبه هر هفته اقدام به خرید سیمان از انبار شرکت های سیمانی کنند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها