گواهی سپرده سیمان

با پذیرش انبار شرکت سیمان غرب آسیا در بازار گواهی سپرده بورس کالا، مشتریان خرد از هفته آینده امکان خرید سیمان با کد سهامداری و به صورت آنلاین را برای موجودی انبار ١٨ شرکت سیمانی پیدا می کنند.

به گزارش «کالاخبر»؛ براساس اطلاعیه مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران نمادهای معاملاتی این انبار جهت انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده کالایی به روش گشایش و با استفاده از سازوکار حراج تک قیمتی از روز دوشنبه هفته پیش رو اول آذر ماه گشایش یافته و آماده انجام معاملات می شود.

بورس کالا در هفته های اخیر از گشایش انبارها و نمادهای معاملاتی سیمان تیپ ۲ (کیسه ۵۰ کیلوگرمی) شرکت های سیمان فارس، صوفیان، ارومیه، فارس نو، خاش، شاهرود، زنجان، خوزستان، غرب، دورود، تهران، خزر، بجنورد، ساوه، قاین، شرق و ماهان کرمان جهت انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده سیمان خبر داده بود.

استقبال خریداران از اوراق سیمانی

بررسی های آماری نشان می دهد در طول سه هفته راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان در مجموع ۷ میلیون و ۸۳۳ هزار گواهی سپرده سیمان معادل ۷۸۳۳ تن سیمان مورد معامله قرار گرفت که بیشترین حجم معاملات مربوط به شرکت سیمان فارس نو با معامله یک میلیون و ۹۳۲ هزار گواهی سپرده سیمان بود. پس از آن سیمان خاش با معامله یک میلیون و ۵۳۰ هزار گواهی سپرده قرار داشت. به ترتیب سیمان موجود در انبار شرکت های سیمان فارس یک میلیون و ۳۴۰ هزار گواهی سپرده، سیمان صوفیان ۸۱۹ هزار، سیمان دورود ۶۲۴ هزار، سیمان خزر ۴۶۱ هزار، سیمان غرب ۳۴۵ هزار، سیمان ماهان کرمان ۳۲۰ هزار، سیمان تهران ۱۶۴ هزار، سیمان ارومیه ۱۱۵ هزار، سیمان بجنورد ۸۷ هزار، سیمان ساوه ۵۰ هزار و سیمان شاهرود ۴۶ هزار گواهی سپرده دادوستد شده است.

جزییات معاملات گواهی سپرده سیمان

برای انجام معاملات گواهی سپرده سیمان، حداقل و حداکثر خرید ۱۰ تا ۱۰۰ تن بوده و هر گواهی سپرده سیمان معادل یک کیلوگرم سیمان است. به این ترتیب هر فردی که تمایل به خرید دارد باید حداقل ۱۰ هزار گواهی معادل ۱۰ تن سیمان و حداکثر ۱۰۰ هزار گواهی معادل ۱۰۰ تن سیمان تیپ ۲ پاکتی سفارش خرید ثبت کند. هر نماد نیز امکان خرید بیشتر از ۱۰۰ تن را ندارد و انجام معاملات در این روش با همان کد سهامداری مقدور است.

مبنای قیمتی در این روش قیمت روز قبل سیمان در بازار فیزیکی بورس کالاست که با محدوده نوسان مثبت و منفی ۳ درصد در بازار گواهی کشف می شود.

معاملات گواهی سپرده سیمان که در روزهای دوشنبه و سه شنبه انجام می شود از ساعت ۱۲:۴۵ تا ۱۳:۳۰ به صورت پیش گشایش انجام و پس از آن، معاملات به صورت تک قیمتی و ناپیوسته انجام می شود؛ به این معنی که خریدار تا دو هفته مهلت دارد محصول را از انبار کارخانه تحویل بگیرد.

خریداران باید بدانند که گواهی سپرده سیمان بازار ثانویه ندارد و مانند سایر گواهی سپرده های کالایی که معاملات در آنها به صورت پیوسته است، نمی باشد و کسانی که خرید سیمان انجام داده اند حتما باید نسبت به تحویل از فروشنده و حمل سیمان اقدام کنند. سیمان در نظر گرفته شده در این روش از نوع تیپ ۲ و در بسته بندی های ۵۰ کیلوگرمی است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها