محسن خجسته مهر

محسن خجسته مهر معاون وزیر نفت گفت: شرکت ملی نفت ایران آمادگی کامل برای عرضه نفت در بورس انرژی را دارد و باید الزامات قانونی آن حتماً دیده شده باشد و هر زمان بورس اعلام آمادگی کند و بسترهای قانونی عرضه نفت در بورس فراهم باشد شرکت ملی نفت آمادگی کامل برای اجرای آن را دارد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از خبرگزاری مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه صنعت نفت یکی از مؤلفه‌های اقتصاد ایران است، گفت: شرکت ملی نفت جزود ۱۰ شرکت برتر دنیا از نظر دارایی‌های فیزیکی است و علاوه بر اینها ظرفیت ۱۲۰۰ میلیارد بشکه نفت خام را داریم.

وی با بیان اینکه شرکت ملی نفت با حدود ۴۰۰ میدان و مخزن و با فناوری‌های فعلی قابلیت استحصال ۳۴ میلیارد از ظرفیت گفته شده وجود دارد، گفت: قادر خواهیم بود تا ۱۰۰ سال آینده نفت و گاز تولید کنیم.

معاون وزیر نفت افزود: به اشتباه مطرح می‌شود که سهم انرژی هیدروکربنی در حال کاهش است. به دلیل اهمیت ارزش حرارتی منابع هیدروکربنی حداقل در کوتاه مدت سهم انرژی هیدروکربنی کاهش پیدا نخواهد کرد و به اعتقاد ما طرح این مباحث بیشتر سیاسی است تا اقتصادی.

خجسته‌مهر اظهار داشت: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته تا ده سال آینده توان تولید گاز کشور به یک و نیم میلیارد مترمکعب در روز خواهد رسید و ظرفیت تولید نفت خام کشور به ۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد که برای تحقق این برنامه نیاز به سرمایه گذاری ۹۰ میلیارد دلاری در بخش نفت و نیز سرمایه گذاری ۷۰ میلیارد دلاری دربخش توسعه میادین گازی هستیم.

وی افزود: همچنین در صورت تحقق این برنامه‌ها ظرفیت پالایشی کشور و ظرفیت‌های صادراتی کشور به ۱.۵ برابر قبل از تحریم‌ها خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه بسته‌های مختلف سرمایه گذاری را برای جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی در نفت و گاز تعریف و آماده کرده ایم گفت: ما استقبال می‌کنیم که سرمایه گذاری خارجی بدون تحریم و بدون شرط و شروط در بخش نفت و گاز کشور صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: اگر دنیا به دنبال پایداری و امنیت عرضه انرژی است باید در سرمایه گذاری آن نیز مشارکت کند. و اگر دنیا دربخش سرمایه گذاری و عرضه مشارکت نکند نمی‌تواند در آینده صنعت خودرا اداره کند و بخش پایین دستی کشور نیز باید در بخش تأمین خوراک سرمایه گذاری کند که در این زمینه بسته‌های سرمایه گذاری مربوط به سرمایه گذاری بخش پایین دستی در بخش های بالادستی را در آینده‌ای نزدیک اعلام می‌کنیم.

خجسته مهر با بیان اینکه درچند ماه گذشته مذاکراتی با شرکت‌های متعدد خارجی انجام شده و همچنان ادامه دارد گفت: ما آمادگی داریم در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی با روش‌های مختلف قراردادی نسبت به جذب سرمایه خارجی اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: صادرات نفت خام و میعانات نسبت به گذشته و قبل از آغاز دولت سیزدهم افزایش داشته و ما از تمام پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های مختلف برای رشد در این بخش استفاده خواهیم کرد و سیاست ما پیدا کردن بازارهای جدید و یافتن مشتریان راهبردی است و آمادگی داریم برای فروش نفت میعانات گازی و فراورده‌های نفتی قراردادهای بلند مدت امضا کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد دربخش اکتشاف، پتانسیل‌های قابل توجهی داریم و لایه‌های مختلف زمین شناسی وجود دارد که هنوز مورد اکتشاف قرار نگرفته است.

خجسته مهر با اشاره به اهمیت تأمین پایدار سوخت زمستانی گفت: در این زمینه یک برنامه بسیار فشرده را به اجرا درآورده ایم که در راستای آن نخستین ردیف پالایشی فاز ۱۴ پارس جنوبی در دی ماه به بهره برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: در راستای افزایش توان صادراتی میعانات گازی، یک پروژه مرکاپتان زدایی و شیرین سازی ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی راه اندازی شده و اکنون در مدار تولید قرار دارد که راه اندازی این پروژه با افزایش ظرفیت میعانات گازی شیرین سازی شده جذابیت صادرات میعانات گازی ایران را افزایش می‌دهد.

معاون وزیر نفت خاطرنشان کرد: سال آینده فاز ۱۱ پارس جنوبی که دو دهه تولید از آن انجام نشده بود به بهره برداری خواهد رسید و همچنین قطب جدید توسعه گاز در منطقه عسلویه با توسعه میدان گازی پارس شمالی که کار مطالعات پایه آن آغاز شده به ظرفیت تولید ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز و با سرمایه گذاری ۴ میلیارد دلاری ایجاد می‌شود.

خجسته مهر افزود: میدان گازی کیش با احداث یک خط لوله ۲۰۰ کیلومتر دریایی برای تولید ۴ حلقه چاه توسعه می‌یابد که مطالعات پایه احداث این خط لوله دریایی آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت فعلی تولید گاز کشور یک میلیارد مترمکعب در روز است، گفت: به طور کلی اولویت‌های ما برای رسیدن به ظرفیت ۱.۵ میلیارد مکعبی تولید روزانه گاز، به تولید رساندن میدان گازی کیش، فاز ۱۱ پارس جنوبی، میدان پارس شمالی و تولید صد میلیون متر مکعب گاز از ۱۰ میدان در مناطق مرکزی برنامه ریزی شده تا شاهد افزایش ۵۰۰ میلیون مترمکعبی تولید روزانه گاز کشور در ده سال آینده باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: ما برای افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز در کشور از سرمایه گذاری خارجی استقبال می‌کنیم اما منتظر آن نمی‌مانیم و اگر سرمایه گذاری خارجی محقق نشود، سناریوهای مختلفی شامل استفاده از ظرفیت ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید که براساس آن می‌توانیم از عوائد تولیدی میدان به میزان ۵۰ درصد برای توسعه آن هزینه کنیم و همچنین استفاده از انتشار اوراق مشارکت، منابع مالی شرکتهای خصوصی، تشکیل صندوق‌های سرمایه گذاری و منابع مالی نفت و صندوق توسعه ملی در برنامه داریم.

خجسته مهر افزود: تکمیل میدان آزادگان جنوبی یکی از اولویت‌های شرکت ملی نفت است که برنامه فشرده‌ای برای آن تدوین شده تا پایان سال آینده بخش قابل توجهی از تولید آزادگان جنوبی محقق شود؛ همچنین طرح یک پارچه توسعه میادین غرب کارون آماده شده و به صورت روزانه تحقق طرح‌های توسعه در این بخش بررسی و پیگیری می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: برنامه ریزی کرده ایم تا پایان امسال ظرفیت تولید نفت کشور به میزان قبل از تحریم‌ها یعنی ۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

معاون وزیر نفت با رد هرگونه مذاکره رسمی با شرکت ها و کشورهای خارجی برای توسعه ساختار چالوس در دریای خزر، گفت: منابع و ذخایر این ساختار هنوز به صورت رسمی در ذخایر شرکت ملی نفت ایران قرار نگرفته و این ساختار هنوز در مرحله مطالعه است و هیچگونه مذاکره رسمی در این خصوص با شرکتها و کشورهای خارجی صورت نگرفته است. ادعاهای نشریه‌های مذکور در این باره بیشتر جنبه سیاسی دارد و وجاهت حقوقی ندارد.

خجسته مهر در خصوص جمع آوری گازهای مشعل، اذعان داشت: شرکت ملی نفت مصوبه‌ای دارد که ۱۰۰ میلیون دلار برای جمع آوری گازهای مشعل پالایشگاه‌های پارس جنوبی به شرکت ملی گاز ایران تخصیص داده و شرکت ملی گاز موظف است برنامه‌های عملیاتی خود را برای تحقق این امر مهم تدوین و اجرایی کند. همچنین پس از این نیز مقرر کردیم هر طرحی بخواهد تعریف شود باید طرح‌های جمع‌آوری گاز آن هم تعریف شود.

وی افزود: همچنین برای تکمیل پروژه‌های NGL 3100 و NGL3200 تلاش می‌کنیم و دیگر پروژه‌های جمع آوری گازهای همراه هم در حال اجرا هستند و اگر پروژه جدیدی در بخش نفت و گاز کشور شروع به اجرا کند حتماً جمع آوری گازهای همراه آن چه در بخش میادین نفتی و چه در بخش پالایشگاه‌های گازی حتماً در کنار اجرای پروژه مدنظر قرار خواهد گرفت.

خجسته مهر توسعه میدان گازی فرزاد B را از اولویت‌های این شرکت دانست و گفت: در تلاشیم که هرچه سریع‌تر نصب یک جکت در میدان فرزادB صورت بگیرد تا بعد از آن حفاری را در این میدان آغاز کنیم.

وی درپاسخ به اینکه برخی رسانه‌های هندی ادعای سهم داشتن شرکتهای هندی در عوائد تولید میدان فرزاد B را مطرح کرده اند، گفت: این ادعاها یک ادعا و گمانه زنی رسانه‌ای بوده و جنبه حقوقی ندارد.

خجسته مهر درباره وضعیت عرضه نفت خام در بورس انرژی، گفت: شرکت ملی نفت ایران آمادگی کامل برای عرضه نفت در بورس را دارد و باید الزامات قانونی آن حتماً دیده شده باشد و هر زمان بورس اعلام آمادگی کند و بسترهای قانونی عرضه نفت در بورس فراهم باشد شرکت ملی نفت آمادگی کامل برای اجرای آن را دارد.

وی در خصوص مدل قراردادی جذب سرمایه خارجی، گفت: به طور کلی قراردادهای نفتی در ایران در دوره‌های مختلف اصلاح شده، بهبود یافته و تغییر کرده است. و قراردادهای نفتی موسوم به IPC نیز مدل تغییر یافته قراردادهای بیع متقابل بوده است که البته این مدل قراردادی لزوماً بدون عیب نیست و برنامه ما این است که مدل قراردادهای IPC را بهبود دهیم، جذابیت آن را بالا برده و معایب آن را رفع کنیم.

خجسته مهر با اشاره به حضور شرکت‌های چینی در طرح‌های آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی وفاز یک میدان یادآوران، گفت: این که چرا قرارداد ۵.۶ میلیارد دلاری آزادگان جنوبی با شرکتهای چینی در دولت گذشته فسخ شده دلیل آن را نمی دانم اما با توجه به حضور شرکت‌های چینی در این پروژه و همچنین حضور شرکتهای چینی در طرح ازادگان شمالی و تمایل آنها برای توسعه این میدان در فاز دوم و همچنین فعالیت یک شرکت چینی در فاز اول میدان یاداوران مذاکرات با این شرکتها ادامه خواهد داشت.

معاون وزیر نفت در پاسخ به این سوال که چرا هیچ‌گاه ظرفیت تولید نفت به بیش از ۴.۲ میلیون بشکه نرسیده گفت: به اعتقاد من نیاز بازار، مؤلفه‌های اقتصاد کلان و مشکل تأمین منابع مالی سه مولفه‌ای است که باعث شده در این سال‌ها نتوانیم به شرفیت بیش از چهار میلیون بشکه در روز برسیم.

وی در پایان تأکید کرد: اگر به دنبال ایجاد ارزش افزوده و کارآفرینی از طریق صنعت نفت هستیم باید نگاه ما به زنجیره ارزش باشد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها