• ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۵
  • کد خبر: 66832
نفت

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه در پی تقاضا برای خرید ارزان و گمانه زنی درباره احتمال توقف افزایش تولید برنامه ریزی شده اوپک پلاس در واکنش به شیوع اومیکرون بهبود یافت اما به دلیل اطلاعات اندکی که درباره واریانت جدید ویروس کرونا وجود دارد، فضای بازار همچنان محتاط مانده است.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت سه دلار و ۱۱ سنت معادل ۴.۳ درصد افزایش یافت و به ۷۵ دلار و ۸۳ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز جمعه ۹ دلار و ۵۰ سنت سقوط قیمت داشت.

بهای معاملات نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا سه دلار و ۴۷ سنت معادل ۵.۱ درصد افزایش یافت و به ۷۱ دلار و ۶۲ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز جمعه ۱۰ دلار و ۲۴ سنت سقوط کرده بود.

قیمت های نفت روز جمعه که انتشار خبر شناسایی واریانت جدید ویروس کرونا، وحشت به جان بازارهای مالی انداخت، بیش از ۱۰ درصد سقوط کرده بودند که بزرگترین ریزش قیمت یک روزه از آوریل سال ۲۰۲۰ بود.

نگرانی هایی وجود دارد که واریانت جدید ممکن است روند احیای اقتصاد جهانی را منحرف کند و احتمالا به تقاضا برای نفت به آسیب بزند. وحشت از شیوع واریانت جدید به نگرانی ها نسبت به اشباع عرضه در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ افزود.

تاتسوفومی اوکوشی، اقتصاددان ارشد شرکت نومورا سکیوریتیز درباره روند بازار اظهار کرد: ما شاهد اصلاح قیمت بوده‌ایم زیرا ریزش قیمت های نفت در روز جمعه بیش از حد بود. اگر بازار افت بیشتری پیدا کند، اوپک پلاس ممکن است افزایش برنامه ریزی شده تولید را به منظور حمایت از قیمت ها متوقف کند.

واریانت اومیکرون در سراسر جهان شیوع پیدا کرده و روز یکشنبه مواردی در هلند، دانمارک و استرالیا شناسایی شد و کشورهای بیشتری محدودیت های سفر را اعلام کردند.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد هنوز معلوم نیست اومیکرون که نخستین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شده، مسری‌تر یا خطرناک‌تر از واریانت های دیگر ویروس کرونا است یا خیر. دکتر آنتونی فاوچی، کارشناس ارشد بیماریهای عفونی آمریکا روز یکشنبه به جو بایدن، رییس جمهور این کشور اعلام کرد حدود دو هفته زمان می برد تا اطلاعات قطعی درباره اومیکرون به دست آید.

به گفته منابع آگاه، اوپک پلاس دیدارهای فنی خود را به اواخر هفته جاری موکول کرد تا فرصت بیشتری برای ارزیابی تاثیر احتمالی شیوع واریانت جدید بر تقاضا و قیمت ها داشته باشد.

دیدار کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس از سه شنبه به پنج شنبه موکول شد و همان روز دیدار وزیران گروه اوپک پلاس برای تصمیم گیری درباره سیاست تولید برگزار می شود.

بعضی از تحلیلگران پیش بینی کرده‌اند که این گروه ممکن است افزایش تولید برنامه ریزی شده را در واکنش به اقدام مصرف کنندگان در آزادسازی ذخایر نفت و شیوع واریانت جدید ویروس کرونا متوقف کند.

بر اساس گزارش رویترز، هیرویوکی کیکوکاوا، مدیرکل تحقیقات شرکت نیسان سیکیوریتیز گفت: همه نگاه ها به این که آیا اومیکرون روی اقتصاد جهانی و تقاضا برای نفت تاثیر می گذارد، تصمیمات اوپک پلاس و مذاکرات هسته ای ایران در هفته جاری معطوف شده است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها