مشتریان خرد سیمان امروز ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار گواهی سپرده سیمان معادل ۳۵۵۰ تن محصول متعلق به انبار کارخانه های دورود، شاهرود، ماهان کرمان، صوفیان، فارس نو، خوزستان، خزر، غرب آسیا، فارس، ارومیه، شرق، غرب، ساوه، تهران، بجنورد، خاش و زاوه تربت را در بازار مالی بورس کالای ایران معامله کردند.

به گزارش «کالاخبر»؛ از مجموع  ۲۰ انبار سیمانی پذیرش شده در بورس کالا امروز در ۱۷ نماد شاهد انجام معاملات خرد سیمان به صورت آنلاین و با کد سهامداری در قالب معاملات کواهی سپرده کالایی بودیم.

همانطور که اشاره شد در جریان معاملات امروز بازار مالی بورس کالای ایران با استقبال خریداران خرد، ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار گواهی سپرده معادل ۳۵۵۰ تن سیمان به ارزشی بیش از ۱۷.۸ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت که بیشترین حجم معاملات به ترتیب به انبار شرکت سیمان دورود با معامله ۶۵۴ هزار گواهی سپرده اختصاص داشت و انبار شرکت های سیمان ماهان کرمان با ۴۶۲ هزار، شاهرود با ۴۶۲ هزار، ماهان کرمان با ۴۰۸ هزار، صوفیان با ۳۳۵ هزار، فارس نو با ۲۷۰ هزار، خوزستان با ۲۵۰ هزار، خزر با ۲۴۹ هزار، غرب آسیا با ۱۵۰ هزار، فارس با ۱۳۱ هزار، ارومیه با ۱۱۵ هزار، شرق با ۱۱۰ هزار، غرب با ۱۰۵ هزار، ساوه با ۱۰۵ هزار، تهران با ۱۰۰ هزار، بجنورد با ۶۱ هزار، خاش با ۳۵ هزار و زاوه تربت با ۱۰ هزار گواهی سپرده سیمان در جایگاه های بعدی قرار دارند.

از این رو از ابتدای راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان تا به امروز در مجموع ۱۷ میلیون و ۹۹۰ گواهی سپرده سیمان معادل ۱۷ هزار و ۹۹۰ تن سیمان در بازار مالی بورس کالا معامله شده است.

جزییات معاملات گواهی سپرده سیمان

برای انجام معاملات گواهی سپرده سیمان، حداقل و حداکثر خرید ۱۰ تا ۱۰۰ تن بوده و هر گواهی سپرده سیمان معادل یک کیلوگرم سیمان است. به این ترتیب هر فردی که تمایل به خرید دارد باید حداقل ۱۰ هزار گواهی معادل ۱۰ تن سیمان و حداکثر ۱۰۰ هزار گواهی معادل ۱۰۰ تن سیمان تیپ ۲ پاکتی سفارش خرید ثبت کند. هر نماد نیز امکان خرید بیشتر از ۱۰۰ تن را ندارد و انجام معاملات در این روش با همان کد سهامداری مقدور است.

مبنای قیمتی در این روش قیمت روز قبل سیمان در بازار فیزیکی بورس کالاست که با محدوده نوسان مثبت و منفی ۳ درصد در بازار گواهی کشف می شود.

معاملات گواهی سپرده سیمان که در روزهای دوشنبه و سه شنبه انجام می شود از ساعت ۱۲:۴۵ تا ۱۳:۳۰ به صورت پیش گشایش انجام و پس از آن، معاملات به صورت تک قیمتی و ناپیوسته انجام می شود؛ به این معنی که خریدار تا دو هفته مهلت دارد محصول را از انبار کارخانه تحویل بگیرد.

خریداران باید بدانند که گواهی سپرده سیمان بازار ثانویه ندارد و مانند سایر گواهی سپرده های کالایی که معاملات در آنها به صورت پیوسته است، نمی باشد و کسانی که خرید سیمان انجام داده اند حتما باید نسبت به تحویل از فروشنده و حمل سیمان اقدام کنند. سیمان در نظر گرفته شده در این روش از نوع تیپ ۲ و در بسته بندی های ۵۰ کیلوگرمی است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها