• ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۹
  • کد خبر: 69805
گندم

گندم مهمترین محصول اساسی تامین امنیت غذایی و تاثیرگذار در مناسبات سیاسی در پی افزایش قیمت جهانی در یکسال گذشته امروز نیز رکورد جدیدی را به ثبت رساند.

به گزارش «کالاخبر»، پس از شیوع ویروس کرونا در جهان قیمت انواع محصولات غذایی و کشاورزی در جهان در دور تند رشد قیمتی قرار گرفته و هر روز افزایش قیمت های جدیدی را شاهد هستیم. افزایش قیمت در محصولات اساسی می تواند تاثیری ناخوشایندی بر معیشت مردم در کشورها داشته باشد زیر بخش مهمی از سبد غذایی آنها را تشکیل می دهد.

گندم که مهمترین محصول اساسی از نظر تامین امنیت غذایی و حتی تاثیرگذار در مناسبات سیاسی در جهان به شمار می رود در پی افزایش های خود در یکسال گذشته امروز نیز رکورد جدیدی را به ثبت رساند.

قیمت گندم امروز در بازارهای جهانی ۶.۷۵ دلار در هر بوشل افزایش یافت و به قیمت ۸۰۷ دلار و ۲۵ سنت به فروش رسد تا رکورد جدیدی از قیمت را در یکسال گذشته به ثبت برساند.

قیمت این محصول اساسی در روند افزایشی خود را از ۶۴۸ دلار در هر بوشل آغاز کرد و امروز با ۱۵۹ دلار افزایش به ۸۰۷ دلار در هر بوشل رسیده است.

گندم موثرترین محصول در امنیت غذایی کشورها است که از سالهای گذشته روند افزایشی قیمت داشته و پس از شیوع ویروس کرونا رشد قیمت در دور تند قرار گرفته است. قیمت این محصول در ۵ سال گذشته ۴۲۰ دلار بوده و طی این مدت تقریبا دو برابر شده است.

پس از شیوع ویروس کرونا، کشورهای صادر کننده صادرات خود را محدود و یا متوقف کردند زیرا درباره تامین امنیت غذایی مردم شان بیشتر احساس خطر کردند.

از سوی دیگر پروتکل های صادرات و قوانین سختگیرانه کشورها پس از شیوع ویروس کرونا، عرضه محصولات کشاورزی و غذایی را در بازارهای جهانی مختل کرد و همه اینها باعث شد که رشد قیمت ها سریعتر شود.

ایران امسال ۸ میلیون تن کسری داشت تا نیاز کشور را تامین کند حدود ۵ میلیون تن وارد شده و قرار است ۳ میلیون تن دیگر هم وارد شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها