• ۱۰ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۷
  • کد خبر: 71651
انبار سیمان

از آغاز پذیرش انبارهای کارخانجات سیمانی در بورس کالای ایران و درج نماد معاملاتی آنها با هدف انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده کالایی به روش گشایش و با استفاده از سازوکار حراج تک قیمتی تاکنون شاهد پذیرش ۳۵ انبار این کارخانجات بودیم. در ادامه اشاره ای به ظرفیت انبارهای سیمان بورس کالا خواهیم داشت.

به گزارش « کالاخبر »؛ ۳۵ انبار سیمانی پذیرش شده شامل انبار شرکت های سیمان منددشتی، صنایع سیمان دشتستان، سیمان فارس، صوفیان، ارومیه، فارس نو، زنجان، خاش، شاهرود، تهران، خوزستان، غرب، دورود، خزر، بجنورد، ساوه، قاین، شرق، ماهان کرمان، سامان غرب، غرب آسیا، کویر کاشان، زاوه تربت، کردستان، فراز فیروزکوه، هگمتان، نهاوند، آبیک، سپاهان، فیروزکوه، کرمان، گیلان سبز، هرمزگان، ساروج بوشهر و ممتازان کرمان است.

بررسی ها نشان می دهد مجموع ظرفیت انبارهای سیمان این کارخانجات در مجموع ۳۰۰ هزار و ۴۴۰ تن است که بیشترین ظرفیت متعلق به شرکت سیمان بجنورد با ۵۶ هزار تن می باشد.

استقبال خریداران از اوراق سیمانی

بررسی های آماری نشان می دهد از ابتدای راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان به تاریخ ۹ آبان ماه تا روز گذشته (۹ اسفند ماه) در مجموع ۱۱۳ میلیون و ۴۴۹ هزار گواهی سپرده سیمان معادل ۱۱۳ هزار و ۴۴۹ تن سیمان به ارزش ۶۲۷ میلیارد و ۴۹۶ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت. 

جزییات معاملات گواهی سپرده سیمان

برای انجام معاملات گواهی سپرده سیمان، حداقل و حداکثر خرید ۱۰ تا ۱۰۰ تن بوده و هر گواهی سپرده سیمان معادل یک کیلوگرم سیمان است. به این ترتیب هر فردی که تمایل به خرید دارد باید حداقل ۱۰ هزار گواهی معادل ۱۰ تن سیمان و حداکثر ۱۰۰ هزار گواهی معادل ۱۰۰ تن سیمان تیپ ۲ پاکتی سفارش خرید ثبت کند. هر نماد نیز امکان خرید بیشتر از ۱۰۰ تن را ندارد و انجام معاملات در این روش با همان کد سهامداری مقدور است.

مبنای قیمتی در این روش قیمت روز قبل سیمان در بازار فیزیکی بورس کالاست که با محدوده نوسان مثبت و منفی ۵ درصد در بازار گواهی کشف می شود.

معاملات گواهی سپرده سیمان که در روزهای دوشنبه و سه شنبه انجام می شود از ساعت ۱۲:۴۵ تا ۱۳:۳۰ به صورت پیش گشایش انجام و پس از آن، معاملات به صورت تک قیمتی و ناپیوسته انجام می شود؛ به این معنی که خریدار تا دو هفته مهلت دارد محصول را از انبار کارخانه تحویل بگیرد.

خریداران باید بدانند که گواهی سپرده سیمان بازار ثانویه ندارد و مانند سایر گواهی سپرده های کالایی که معاملات در آنها به صورت پیوسته است، نمی باشد و کسانی که خرید سیمان انجام داده اند حتما باید نسبت به تحویل از فروشنده و حمل سیمان اقدام کنند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها