• ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۰
  • کد خبر: 75971
سنگ آهن

چین قصد دارد در راستای تلاش های خود برای افزایش قدرت قیمت گذاری در بازار سنگ آهن، تا پایان سال جاری واردات سنگ آهن را از طریق یک گروه متمرکز جدید انجام دهد.

به گزارش کالاخبر به نقل از فولاد ایران، به گفته افراد آشنا با این طرح، این ابتکار که توسط انجمن آهن و فولاد چین و وزارت برنامه‌ریزی رهبری می‌شود، با همکاری شرکت های بزرگ معدنی و فولادی دولتی مانند بائو استیل، ماین متال و شرکت آلومینیوم چین است.

چین بزرگترین مصرف کننده سنگ آهن جهان است که صنعت فولاد آن با یک میلیارد تن تولید در سال حدود ۷۰ درصد تولید جهانی سنگ آهن را جذب می کند که بیشتر آن توسط استرالیا تامین می شود. با توجه به اینکه سنگ آهن بزرگترین کالای صادراتی استرالیاست، هرگونه اقدام برای کنترل قیمت این ماده اولیه استرالیا را نگران خواهد کرد.

پکن امیدوار است که این نهاد متمرکز جدید بتواند قیمت‌های پایین‌تری را از طریق خرید های عمد از طرف شرکت‌ها تضمین کند. این پروژه همچنین به دنبال افزایش تولید داخلی سنگ آهن و سازماندهی سرمایه گذاری های بزرگ در معادن خارج از چین است.

همیشه نوسانات شدید قیمت سنگ آهن بر تصمیمات کارخانه های فولادسازی چین اثرات منفی گذاشته است. سال گذشته قیمت سنگ آهن تا اوج ۲۳۰ دلار رفت و حال به کمتر از ۱۳۰ دلار رسیده است. افزایش شدید قیمت ها، از جمله دوبرابر شدن قیمت سنگ آهن در سال های ۲۰۲۰-۲۰۲۱، حاشیه سود کارخانه های فولاد چین را در سال های اخیر تک رقمی کرده است.

با این حال، برخی تحلیلگران تردید دارند که پکن بتواند نظم و انضباط را بر صدها کارخانه کوچک پراکنده در سراسر کشور تحمیل کند. حتی اگر یک قیمت توافقی تضمین شود، کارخانه‌ها و معامله‌گران کوچک‌تر ممکن است بروند و با معادن سنگ‌آهن مستقیما معامله کنند و همه چیز مجدد خراب می شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها