مدیرعامل اسبق شستا تاکید دارد بورس کالا یکی از شفاف ترین، قابل اتکاترین، سالم ترین و بدون رانت ترین و در یک کلمه، مناسب ترین فضای انجام معاملات است.

محمد رضوانی فر،  مدیرعامل اسبق سرمایه گذاری تامین اجتماعی در گفت و گو با کالاخبر گفت: در طول سالیان اخیر همواره برآورد و عقیده بنده این بوده که بورس کالا یکی از شفاف ترین، قابل اتکاترین، سالم ترین و بدون رانت ترین و در یک کلمه مناسب ترین فضای انجام معاملات است.

به گفته رضوانی‌فر عرضه های اولیه ای که در دوره مدیریتی اینجانب در شستا اتفاق افتاد علاوه بر عمق بخشیدن به بازارهای مالی، مالکیت و مدیریت مردم بر مجموعه های عمومی و شفاف شدن این مجموعه ها را به همراه داشت.

رضوانی فر ادامه داد: درخصوص بورس کالا نیز دیدگاه این است که هر چه بتوان حجم مبادلات، تعداد اقلام و تعداد شرکت های پذیرفته شده در این بستر شفاف افزایش دهیم چند اتفاق مثبت برای مجموعه ها رقم خواهد خورد. نخست آنکه کشف قیمت ها عادلانه و شفاف تر خواهد شد و ابهاماتی که در قیمت گذاری و فروش محصول‌ها وجود دارد از بین می رود. از سوی دیگر اعتبارسنجی و فروش با ریسک پایین تقویت می شود.

وی در این باره توضیح داد: سابقه نشان می داد که برخی اعتبارسنجی ها، انتخاب مشتریان و فروش ها منجر به نکول و مشکلات وصول مطالبات می شد درحالی که با عرضه محصولات در بورس کالا این ریسک و مخاطره را از بین می برد.

رضوانی فر تاکید کرد: مهم تر از همه اینکه با توجه به شرایطی که در عرضه به وجود می آید رانت و فساد احتمالی در مکانیزم قیمت گذاری، ارایه تخفیفات یا تسهیلات به افراد غیر محق از بین می رود. لذا با روندی که در بازار شکل می گیرد امکان پولشویی یا فرار مالیاتی سلب می گردد.

به گفته وی مجموعه این پارامترها نشان می دهد که ضروری است شرکت و محصول‌هایی که امکان عرضه در بورس کالا را دارند وارد این بستر پایدار، قابل اتکا و شفاف شوند.

وی در بخش پایانی صحبت های خود درباره نقش بورس کالا در رشد اقتصادی کشور اظهار کرد: حذف نظام قیمت گذاری دستوری یا قیمت گذاری که ظاهری حمایتی دارد اما به مرور زمان رنگ و بوی رانت پیدا می کند عملا کمک می کند که مجموعه های تولیدی با قیمت های واقعی و برگرفته از مولفه ها و متغیرهای واقعی اقتصاد فروش داشته باشند. از سوی دیگر بورس کالا کمک می کند مجموعه هایی که قصد سرمایه گذاری های بلندمدت را دارند با اطمینان خاطر از تامین پایدار مواد در شرایط رقابتی تصمیم به ورود یا عدم ورود به این عرصه بگیرند.

رضوانی فر در خاتمه عنوان کرد: به عقیده من این بستر قابلیت تحلیل عملکرد شرکت ها را فراهم می کند چراکه فروش در بستری کاملا رقابتی اتفاق می افتد و اگر شرکتی ظرفیت های مناسبی را ایجاد کند می تواند مواد اولیه را مناسب تامین کند و در دایره رقابت شرکت ها ارزیابی عملکرد منصفانه تر و شفاف تری داشته باشد.

مجموعه گفت‌وگوهای بورس کالا و شفافیت اقتصاد را از دست ندهید

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها