گلدمن ساکس

بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس برآورد کرده بحران در صنعت ساخت و ساز چین باعث ایجاد مازاد شدید عرضه سنگ‌آهن در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ خواهد شد و قیمت این محصول را می‌تواند تا حد زیادی کاهش دهد. این بانک قیمت سنگ آهن را در سه ماهه سوم سال ۷۰ دلار و تا انتهای سال ۸۵ دلار براورد کرده است.

به گزارش کالاخبر به نقل از بورس فوری، طبق گزارش این بانک بزرگ، کارخانجات تولید فولاد در نیمه دوم سال حدود ۶۷ میلیون تن مازاد سنگ‌آهن خواهند داشت و این در حالی است که در نیمه اول کسری ۵۶ میلیون تنی در بازار حس می‌شد. این داده دقیقا هم نشانه تضعیف صنعت و ساخت و ساز در کشور چین و هم نشانه کاهش تقاضا در خارج از چین است.

گلدمن ساکس همچنین برآورد قبلی خود از قیمت سنگ‌آهن را اصلاح کرده و نوشته که در سه ماه سوم سال قیمت هر تن سنگ‌آهن به ۷۰ دلار  و تا انتهای سال به حدود ۸۵ دلار خواهد رسید. برآورد قبلی سه ماهه و شش ماهه این بانک به ترتیب ۹۰ دلار و ۱۱۰ دلار بود.

این غول مالی دنیا همچنین نوشته که مخمصه کنونی سنگ‌آهن ممکن است تجربه فشار فروش سال ۲۰۲۱ را دوباره زنده کند اگرچه شرایط آنقدر بد نیست که مانند بازار خرسی ۲۰۱۵ - ۲۰۱۴ باشد که قیمت تا سطح ۳۸ دلار در هر تن سقوط کرد.

بلومبرگ ایتلیجنس نیز گزارش داده که صنعت ساخت و ساز چین حدود ۴۹ درصد تقاضای فولاد چین را تشکیل می‌دهد و این میزان برای آلومینیوم ۳۲ درصد و برای مس ۹ درصد است. به همین دلیل بحران صنعت ساختمان می‌تواند به شدت سنگ‌آهن را در داخل و خارج از چین متاثر کند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها