انزلی

قرار است کالاهای وارداتی و صادراتی با استانداردهای خاص بورس کالا در انبارهای اختصاصی و تحت کلید این بورس دپو شده و از این طریق علاوه بر سهولت روند صادرات و واردات و حضور خارجی ها، روند معاملات و قیمت ها شفاف می شود و واسطه ها نیز از مدار معاملات کنار می روند.

به گزارش« پایگاه خبری بورس کالای ایران»، جواد کشلی، مدیر سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی در خصوص استفاده از ظرفیت های بورس کالا در مناطق آزاد گفت: بورس کالای ایران به عنوان متولی، مقدمات بهبود روند معاملات کالاها در مناطق آزاد از جمله منطقه آزاد انزلی را فراهم کرده است. به طوریکه قرار است کالاهای وارداتی و صادراتی با استانداردهای خاص بورس کالا در انبارهای اختصاصی و تحت کلید این بورس دپو شده و از این طریق علاوه بر سهولت معاملات با خارجی ها، روند معاملات و قیمت ها شفاف می شود و واسطه ها نیز از مدار معاملات کنار می روند.

وی افزود: بورس کالا توانسته بستر لازم را با ایجاد تالارهای اختصاصی در مناطق آزاد فراهم کند به طوری که در انبارهای اختصاصی منطقه آزاد انزلی نمایندگان بورس کالا مستقر هستند زیرا مشتری و خریدار در بورس با یکدیگر آشنا می شوند و باید این اطمینان وجود داشته باشد که کالای عرضه شده، همان کیفیتی را دارد که خریداری شده یا خیر؛ لذا بورس کالا انبارهای تحت نظارت دارد تا استانداردهای مربوطه را انجام دهد.

مدیر سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی به مزیت های بورس کالا در اقتصاد اشاره کرد و افزود: در بورس کالا معامله گران با اطمینان کامل به معامله می پردازند به طوریکه خریداران از خرید کالا و تحویل به موقع آن اطمینان حاصل می کنند چراکه بورس کالا با دریافت تضامین لازم از فروشنده این اطمینان را به خریدار می دهد که مواد اولیه لازم با استانداردهای مربوطه و در موقع مناسب به خط تولید می رسد و این از ظرفیت های مهم بورس کالا است.

وی با بیان اینکه تالار نمایندگی کارگزاران بورس کالا از سال ۹۳ در منطقه آزاد انزلی راه اندازی شده و چندین شعب کارگزاری در این تالار در حال فعالیت هستند، یادآور شد: ظرفیت های قانونی مناطق آزاد همچون معافیت های مالیاتی ۲۰ ساله از امکاناتی است که به ظرفیت های بورس کالا اضافه کرده و باعث شده است تا در مناطق آزاد انزلی و اروند استفاده از بورس کالا مورد توجه و استقبال قرار بگیرد؛ همچنین تالار صادراتی بورس کالا نیز در جزیره کیش از سال ۸۸ فعال است.

وی در پایان اظهار داشت: معافیت های قانونی ویژه، اثرات شفافیت سازی معاملات به خصوص در حوزه آهن آلات، وجود مزیت های جغرافیایی برای همکاری با کشورهای حاشیه دریای خزر و استفاده از ابزارهای مالی همچون گواهی سپرده کالایی و سهولت حضور خارجی ها از مهمترین مزیت های انجام معامله در تالار نمایندگی کارگزاران بورس کالای ایران در منطقه آزاد انزلی به شمار می رود.

منبع: سنا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش