بورس کالا

در هفته گذشته رویدادها و اظهارنظرهایی پیرامون بورس کالای ایران صورت گرفت که از مهم ترین آنها می توان به"ساماندهی بازار سیمان بعد از ورود به بورس کالا"،"۱۲ دستگاه کامیونت جک در بورس کالا معامله شد" و "زمان‌بندی جدید عرضه در بورس کالا" اشاره کرد

ساماندهی بازار سیمان بعد از ورود به بورس کالا

به گزارش کالاخبر ، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با بیان اینکه بعد از ورود سیمان به بورس کالا، بازار این محصول ساماندهی شد، گفت: در سال جاری عرضه بالای سیمان در بورس کالا را تجربه کردیم ضمن اینکه قیمت سیمان نیز فضای آرامی را تجربه کرد و تنش قیمتی در بازار وجود نداشت.

علی اکبر الوندیان در خصوص روند عرضه سیمان در بورس کالا گفت:ورود سیمان به بورس کالا در سال ۱۴۰۰ موجب از بین رفتن فضای دلالی و رانت در این بازار شد زیرا قبل از عرضه سیمان در بورس کالا فضای شفافی در این بازار وجود نداشت و بیشترین فرصت ها در دست دلال ها بود و رایزنی های عجیب و غریبی در این بازار شکل می گرفت و همیشه کارخانجات سیمان ازاین نظر تحت فشار بودند.

وی افزود: اما بعد از ورود سیمان به بورس کالا، بازار این محصول ساماندهی شد زیرا مهم ترین مزیت بورس کالا شفافیت بوده و در این بازار کلیه اطلاعات در دست خریدار و فروشنده است به طوری که تولید کننده می داند محصول خود را با چه قیمتی می فروشد و مصرف کننده نیز می داند چه نوع محصولی را با چه قیمتی خریداری می کند.

الوندیان ادامه داد: ضمن اینکه امسال هم سال خوبی را از نظر عرضه بالای سیمان در بورس کالا تجربه کردیم به طوری که همه کارخانجات سیمان از طریق بورس کالا محصولات خود را عرضه کردند و تقریبا تمام محصولات جدیدی که طراحی می شود را از طریق این بازار به فروش می رسد.ضمن اینکه قیمت سیمان نیز فضای آرامی را تجربه کرد و امسال تنش قیمتی در بازار وجود نداشت ضمن اینکه امسال افزایش ظرفیت چشمگیری نسبت به سال گذشته ایجاد شد به همین دلیل در سال جاری محدودیت کمتری در برق تجربه کردیم و ۱۲ درصد افزایش تولید،منجر به افزایش عرضه در بورس کالا شد.

۱۲ دستگاه کامیونت جک در بورس کالا معامله شد

در روز ۳۰ بهمن ماه در تالار خودرو بورس کالا ۱۲ دستگاه کامیونت جک (JAC) کابین خوابدار ۶ تن بدون کاربری متعلق به مجتمع صنعتی آرین پارس موتور برای تحویل ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ با قیمت پایه معامله شد.

در مقابل ۳۰ دستگاه عرضه، ۱۲ دستگاه تقاضا شکل گرفت و این خودرو در نهایت با قیمت پایه یعنی یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان معامله شد.

زمان‌بندی جدید عرضه در بورس کالا

بورس کالا با توجه به تعطیلی روز یکشنبه (۶ اسفند)، زمان‌بندی جدید عرضه محصولات در هفته منتهی به ۹ اسفند را اعلام کرد.

در نامه مدیر عملیات عرضه بورس کالای ایران درباره نحوه عرضه محصولات آمده است: با توجه به تعطیلی روز یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲، تغییراتی در روزهای عرضه برخی محصول‌ها در هفته منتهی به ۹ اسفند انجام می‌شود.

شنبه ۵ اسفند؛ سیمان تیپ یک و دو در تالار صنعتی، آرگون در تالار پتروشیمی و محصولات گروه اسلاک واکس در تالار فرآورده های نفتی عرضه می‌شود.

دوشنبه ۷ اسفند؛ مس کاتد، شمش خالص آلومینیوم، شمش روی، شمش سرب و آهن اسنقجی بریکت در تالار صنعتی و نخ های پتروشیمی تندگویان به غیر از WP در تالار پتروشیمی عرضه می شود.سه شنبه ۸ اسفند؛ نخ های سایر شرکت ها در تالار پتروشیمی عرضه می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها