گزارش تصویری کارگاه آموزشی قرارداد اختیار معامله زعفران

کارگاه آموزشی آشنایی با قراردادهای اختیار معامله زعفران ویژه خبرنگاران روز گذشته در بورس کالای ایران برگزار شد.

به گزارش «کالاخبر»؛ طی این کارگاه آموزشی که با حضور جمعی از خبرنگاران حوزه بازار سرمایه و کشاورزی برگزار شد، جواد فلاح، مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران به معرفی انواع قراردادهای معاملاتی برحسب زمان پرداخت وجه و سررسید تحویل کالا، پرداخت و در ادامه سازوکار معاملاتی قراردادهای اختیار معامله را با محوریت محصول زعفران تشریح کرد.
تعریف ماهیت معاملاتی قراردادهای آپشن زعفران و تشبیه آن به بیمه نامه، بیان انواع قراردادهای آپشن (اختیار خرید و اختیار فروش) و کارکردهای آن برای کشاورزان و زعفران کاران و نحوه محاسبه میزان ریسک و بازدهی معاملات آپشن از مهم ترین نکاتی بود که فلاح در این کارگاه آموزشی توضیح داد.
مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران در بیان مهم ترین مزایای این ابزار مالی گفت: بیمه قیمت برای کشاورز و زعفران کار، بیمه تامین کالا برای تولیدکننده صنایع تبدیلی و وجود اهرم مالی و در نتیجه کاهش هزینه ها از مهم ترین مزایای استفاده از این ابزار مالی است. همچنین این ابزار مالی ریسک پایین و محدود داشته و در مقابل، امکان کسب بازدهی بالا را برای معامله گران فراهم می کند. وجود استراتژی های متعدد معاملاتی نیز دیگر مزیت مهم قراردادهای آپشن است که می تواند برای معامله گران و بین بازارهای مختلف به کار گرفته شود. 
در ادامه، فلاح به بحث تضامین معاملاتی در این ابزار مالی اشاره کرد و گفت: در معاملات آپشن، خریدار نیازی به ارایه تضامین ندارد و تنها فروشنده اختیار معامله باید تضامین مربوطه را به بورس ارایه کند و این مزیت بزرگی برای کشاورزان و زعفران کارانی است که با مشکل نقدینگی مواجه هستند و امکان ارایه تضامین مربوطه را ندارند.
مدیر مطالعات و سنجش ریسک بورس کالای ایران ضمن تشریح مشخصات فنی قراردادهای اختیار معامله زعفران در بورس کالا و مراحل اجرایی تحویل و فرآیند تسویه، گفت: این قراردادها بر پایه دارایی زعفران نگین تعریف شده و هر قرارداد شامل ۱۰۰ گرم زعفران نگین است که براساس استانداردهای بورس و در صورت اعمال قرارداد در سررسید، تحویل می شود. 
در پایان این کارگاه آموزشی، فلاح پاسخگوی پرسش های خبرنگاران و اصحاب رسانه پیرامون نحوه معاملات و کارکردهای این ابزار مالی بود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش