صادرات

۲۰ میلیون و ۲۷۹ هزار تن مواد معدنی به ارزش یک میلیارد و ۱۷۸ میلیون دلار در ۱۰ ماهه امسال (منتهی به دیماه) به بازارهای هدف صادر شده که از لحاظ وزن و ارزش نسبت به دوره مشابه پارسال کاهش داشته است.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از ایرنا برپایه داده های آماری گمرک ایران در مدت مشابه پارسال ۲۴ میلیون و ۱۶۰ هزار تن مواد معدنی به ارزش یک میلیارد و ۷۷۱ میلیون دلار صادر شده بود.​صادرات مواد معدنی در ۱۰ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۱۶ و ۳۴ درصد کاهش نشان می دهد.

** سهم ۳ درصدی معدن

آمار صادرات غیرنفتی در دوره مورد بررسیی حاکی از آن است که در مجموع ۹۴ میلیون و ۸۷۵ هزار تن کالا به ارزش ۳۵ میلیارد و ۵۶۳ میلیون دلار به بازارهای مختلف صادر شده که از نظر وزن در مقایسه با ۱۰ ماهه ۹۶ کاهش ۴.۵ درصدی دارد، اما از لحاظ ارزشی ۲.۲ درصد افزایش نشان می دهد.

سهم معدن از مجموع ارزش صادرات به سه درصد رسیده است که در مقایسه با ۱۰ ماهه ۹۶ کاهش ۲ درصدی دارد.سهم ارزش صادرات بخش معدن از صادرات غیرنفتی کشور در ۱۰ ماهه ۹۶ حدود پنج درصد بود.

** سهم ۴۵ درصدی صنعت

بررسی آمار صادرات غیرنفتی در دوره مورد بررسی نشان می دهد که بخش صنعت با ۴۵ درصد از ارزش کل صادرات ۱۰ ماهه امسال بالاترین سهم را به خود اختصاص داده است، پتروشیمی با ۳۴ درصد و کشاورزی با ۹ درصد در جایگاه های بعدی قرار دارند.

میعانات گازی با هشت درصد و فرش و صنایع دستی با یک درصد، رتبه های بعدی را در اختیار گرفته اند.

پارسال سهم بخش صنعت از مجموع ارزش صادرات غیرنفتی ۴۱ درصد بود، سهم بخش پتروشیمی و میعانات گازی نیز به ترتیب ۲۸ و ۱۶ درصد بود.کشاورزی و فرش و صنایع دستی نیز به ترتیب ۹ و یک درصد از ارزش صادرات را در دوره ۱۰ ماهه پارسال به خود اختصاص دادند.

** دستیابی به ۷۳ درصد هدف ۱۰ ماهه

دستیابی به رقم ۳۳.۳ میلیارد دلار ارزش صادرات غیر نفتی این دوره، گویای آن است که ۷۳ درصد از برنامه پیش بینی شده برای صادرات محقق شده است.

سالیانه حدود ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی از سه هزار و ۳۰۰ معدن فعال استخراج می شود که انتظار می رود تا پایان افق چشم انداز( ۱۴۰۴ ) به ۷۰۰ میلیون تن برسد.ایران با شناسایی حدود ۶۰ میلیارد تن ذخیره معدنی که حدود ۴۰ میلیارد تن آن قطعی و بقیه احتمالی است، در بین ۱۵ کشور شاخص معدنی جهان جای دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها