زغال سنگ

واردات زغال سنگ کک شوی آمریکا به چین ماه میلادی گذشته که معامله گران تصور می‌کردند تنش‌های تجاری میان پکن و واشنگتن کمتر خواهد شد، بیش از پنج برابر رشد ماهانه داشت و با تشدید دوباره اختلافات، در بنادر تلمبار شده است.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از ایسنا، آماری که از سوی اداره کل گمرک چین منتشر شد نشان داد واردات زغال سنگ کک شو از آمریکا به چین طی آوریل به ۳۰۸ هزار و ۷۸۹ تن افزایش یافت که بالاتر از ۶۰ هزار و ۵۸۵ تن در مارس بود. میزان واردات آوریل در مقایسه با ۱۳۳ هزار و ۳۱۵ تن در آوریل سال گذشته، بیش از ۱۳۰ درصد افزایش داشت.

یک معامله‌گر زغال سنگ کک شو در بندر جین تانگ در استان هیبی گفت: زغال سنگ کک شوی آمریکایی زیادی در انبارها و بنادر دپو شده و به دلیل تعرفه‌های بالا و کیفیت ضعیف هیچکس مایل است آن را خریداری کند.

چین به تلافی تعرفه‌های بالاتر آمریکا روی واردات کالاهای چینی، از ژوئیه سال ۲۰۱۸ روی ۳۴ میلیارد دلار واردات کالاهای آمریکایی از جمله زغال سنگ حرارتی و زغال سنگ کک شو تعرفه بالاتر وضع کرد.

آمار بنادر و کشتیرانی نشان می‌دهد نیمی از زغال سنگ وارد شده به چین در بندر جین تانگ تخلیه شده است.

معمولاً حدود شش هفته طول می‌کشد تا محموله‌های زغال سنگ کک شو از آمریکا به چین برسد و چند روز هم صرف ترخیص گمرکی آنها می‌شوند. این به معنای آن است که آمار واردات آوریل منعکس کننده حرکت کشتی‌های آمریکایی در فوریه و اوایل مارس است که به نظر می‌رسید این دو اقتصاد بزرگ جهان به توافق تجاری نزدیک شده‌اند.

یک معامله‌گر زغال سنگ در جین تانگ گفت: زغال سنگ آمریکا را کسانی وارد کردند که تصور می‌کردند جنگ تجاری به پایان خود نزدیک شده و مصرف کنندگان چینی به خرید تشویق خواهند شد.

با این حال پس از اینکه دولت ترامپ در اوایل ماه مه چین را به خلف وعده در تعهدات پیشین متهم کرد، به افزایش تعرفه روی واردات کالاهای چینی اقدام کرد و با واکنش تلافی‌جویانه چین روبرو شد.

به گفته گو منگ، تحلیلگر شرکت اورینت فیوچرز، زغال سنگ کک شو آمریکا به دلیل وجود سولفور بالا، در مقایسه با نوع چینی و استرالیایی توان رقابت ندارد و خریداران چینی با توجه به ابهاماتی که در وضعیت تجارت وجود دارد، فعلاً حاضر نیستند زغال سنگ آمریکا را خریداری کنند.

طبق آمار رفینیتیو، هیچ محموله زغال سنگی از دوم آوریل از آمریکا به مقصد چین نرفته است. در این بین واردات چین از استرالیا با وجود زمان طولانی ترخیص گمرکی در بنادر چین به دلیل قیمت‌های ارزان‌تر محصول استرالیایی و تقاضای بالای فولادسازان چینی، همچنان رو به رشد بوده است.

بر اساس گزارش هلنیک شیپینگ نیوز، واردات زغال سنگ کک شوی استرالیایی به چین در آوریل به ۲.۷۲ میلیون تن در مقایسه با ۲.۲۳ میلیون تن در مارس رسید.

چین در آوریل مجموعاً ۷.۴۳ میلیون تن زغال سنگ کک شو وارد کرد که ۲۱ درصد در مقایسه با مارس و ۶۴ درصد در مقایسه با آوریل سال گذشته افزایش داشت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها