میز کالایی 45

چهل و پنجمین نشست میز تخصصی کالایی با موضوع هم اندیشی در خصوص راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی کشمش عصر دیروز در بورس کالای ایران برگزار شد.

به گزارش «کالاخبر»، در این جلسه مدیران و کارشناسانی از وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی و جمعی از مدیران ارشد سازمان جهاد کشاورزی از استان های خراسان رضوی، همدان و قزوین، جمعی از صادرکنندگان و فعالان بازار کشمش و مدیران بورس کالای ایران حضور داشتند. 

توسعه نظام انبارداری راهبرد اصلی در معاملات گواهی سپرده کالایی

در ابتدای جلسه علیرضا ناصرپور سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در خصوص راه اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش گفت: در سلسله جلساتی که برای معامله محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران برگزار شده است، تاکنون محصولات مختلفی به تالار معاملات بورس راه یافته اند که می توان به راه اندازی معاملات گواهی سپرده زعفران، زیره سبز و پسته اشاره کرد که با موفقیت همراه بوده است. همچنین تجربه عرضه جو، ذرت و گندم در قالب ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی در بستر بورس به اجرا درآمده و هم اکنون درصدد راه اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش در بورس کالا هستیم.

وی تاکید کرد: راهبرد اصلی بورس کالای ایران در خصوص به کارگیری از این ابزار مالی این است که در استان های تولیدکننده یک محصول خاص مثل کشمش به توسعه نظام انبارداری بپردازیم و در ادامه معاملات گواهی سپرده کالایی را بر پایه آن محصول آغاز کنیم که همین روال برای کشمش نیز در پیش گرفته شده است؛ راه اندازی این معاملات به سود همه فعالان بازار محصولات کشاورزی از جمله کشمش خواهد بود. 

نقش بورس در حمایت از کشاورز

در ادامه، اکبر میرزاپور سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران ضمن ارایه تاریخچه راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی در خصوص مناطق زیر کشت کشمش در کشور اظهار داشت: طبق آمار منتشر شده از سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) سه کشور ترکیه، آمریکا و ایران با سهم ۶۲ درصدی از کل تولید جهانی کشمش، تولیدکنندگان عمده این محصول محسوب می شوند. در ایران نیز عمده تولید در استان خراسان رضوی، آذربایجان غربی و شرقی، کردستان و قزوین است که در استان خراسان رضوی نوع کشمش قلمی سبز بالاترین حجم تولید را به خود اختصاص داده است.

میرزاپور نکات اصلی پیرامون راه اندازی گواهی سپرده کالایی برای محصول کشمش را مطرح کرد و در خصوص نقش بورس کالا در حمایت از بخش کشاورزی گفت: به کمک بورس، وجه حاصل از فروش محصول در کوتاه ترین زمان ممکن و با اطمینان کامل به حساب کشاورز واریز می شود. کاهش فعالیت های واسطه گرایانه و امکان فروش مستقیم محصول، امکان مدیریت ریسک ناشی از نوسانات قیمتی با استفاده از ابزارهای مشتقه و نیز امکان تامین مالی از طریق ابزارهایی همچون سلف و سلف موازی استاندارد از دیگر مواردی است که منجر به حمایت از بخش کشاورزی می شود.

وی از لزوم پذیرش انبارهای حایز شرایط در بورس و ایجاد نماد معاملاتی مربوط به آن سخن گفت و اظهار داشت: پیشنهاد شده که در گام اول معاملات گواهی سپرده کالایی کشمش را بر پایه کشمش قلمی استان خراسان رضوی و با انباری در خلیل آباد آغاز کنیم و در ادامه در سایر استان ها این معاملات را توسعه دهیم.

معاملات یکپارچه یک ارمغان بزرگ

در ادامه سیامک شهریاری عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران با اشاره به اینکه کشمش در بورس ازمیر ترکیه مورد معامله قرار می گیرد، گفت: به طور کلی معامله محصولات مختلف در بورس شفافیت معاملات، کشف نرخ شفاف و منصفانه و معاملات یکپارچه را به ارمغان می آورد که این امر بسیار ارزشمند است. اما با توجه به شرایط نگهداری و میزان ماندگاری محصول کشمش باید راهکارهای لازم را برای انبارداری در شرایط مناسب اندیشید. همچنین باید بررسی کنیم که آیا کشمش را به عنوان یک کالای واسطه ای و به صورت فله و یا در قالب کالای نهایی و با بسته بندی های خاص در بورس عرضه کنیم.

عرضه کشمش در بورس آرزوی چند ساله ماست

غیاثوند کارشناس تعاونی باغداران شهرستان ملایر نیز با بیان اینکه عرضه کشمش در بورس آرزوی چند ساله کشاورزان است، از امکان حمایت از قشر باغدار و کشاورز در بورس سخن گفت و اظهار داشت: استان همدان با تولید ۴۶ هزار تن کشمش مازاد بر نیاز بازار داخل و ۲۱ هزار هکتار سطح زیر کشت باغات انگور با متوسط برداشت ۲۴ تن در هر هکتار نقش ویژه ای در صادرات این محصول دارد و امیدواریم بهره برداران این استان را از مزایای بورس منتفع کنیم.

لزوم فراهم کردن زمینه صادرات از بستر بورس

مرآتی کارشناس مسوول باغبانی استان همدان نیز با تاکید بر لزوم در نظر گرفتن استانداردهای دقیق و نحوه نگهداری در انبارهای استاندارد و توجه کشاورزان بر شیوه های برداشت و حمل و نقل بهداشتی گفت: باید علاوه بر فراهم کردن زمینه ورود کشمش به بورس در قالب گواهی سپرده کالایی، در زمینه صادرات از طریق بورس نیز همکاری کنیم تا همه فعالان بازار منتفع شوند. در استان همدان نیز کشمش تیزآبی بی دانه حجم بیشتری از تولید را به خود اختصاص می دهد و صادرات بالایی دارد که می تواند مبنای عرضه کشمش این استان در بورس قرار گیرد.

کشمش سبز قلمی دارایی پایه پیشنهادی برای شروع معاملات

محمود شبان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلیل آباد نیز با اشاره به اینکه این شهرستان با حجم ۳۰ هزار تن تولید سالانه کشمش بیشترین میزان تولید را در سطح استان دارد، گفت: برای محصول پایه و تدوین استانداردها بهتر است مشخصات کیفی و ویژگی های ظاهر فیزیکی محصول لحاظ شود؛ چراکه در حال حاضر نیز صادرکنندگان براساس ویژگی های ظاهری محصول را از کشاورزان خریداری کرده و اقدام به صادرات آن به کشورهای مقصد می کنند.

وی افزود: حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از کل تولید این شهرستان کشمش سبز قلمی درجه دو است که پیشنهاد می کنیم مبنای انتشار اوراق گواهی سپرده کالایی قرار گیرد و با توجه به اینکه دوره نگهداری این محصول حداکثر ۶ ماه است، باید سررسید انبار تا پایان فروردین ماه سال بعد اعلام شود.

به صادرات توجه ویژه کنیم

جوان بخش عضو اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران نیز با اشاره به صادرات محور بودن کشمش، از لزوم بسترسازی برای صادرات از طریق بورس سخن گفت و تاکید کرد: با عرضه کشمش در بورس باید بسترهای لازم را برای صادرات محصول معامله شده در بورس فراهم کنیم تا کشاورز متضرر نشود.

لزوم فرهنگ سازی و برگزاری نشست های تخصصی استانی

در پایان این گزارش می افزاید، طی این جلسه مقرر گردید بررسی های بیشتری برای انتخاب گریدهای قابل عرضه در بورس با برگزاری نشست های تخصصی استانی و تعامل و همفکری با فعالان استان ها صورت گیرد و جهت فرهنگ سازی و آموزش کشاورزان، دوره های آموزشی در استان های تولیدکننده کشمش توسط بورس برگزار شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش