مصباحی‌مقدم.jpg

غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید که طی چند سال اخیر روند توسعه ابزارهای مالی اسلامی در بازار سرمایه سرعت گرفته و این اتفاق می تواند فرصت مناسبی در جهت افزایش عمق معاملات بازار و برآورده شدن نیاز سرمایه گذاران باشد.

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت وگو با  «کالاخبر» عنوان کرد: یکی از بازارهای پیشرفته در حوزه ابزارهای مالی اسلامی، بازار سرمایه ایران است که همه ابزارهای فعال موجود با قواعد شریعت تطابق کامل دارد.

وی اظهار داشت: به عنوان مثال انتشار اوراق خرید دین کالایی در بورس کالا با توجه به تطبیق آن با موازین فقهی مورد تصویب کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته است که با عملیاتی شدن آن، ابزاری جدید و کارآمد به جمع ابزارهای مالی بازار سرمایه برای تامین مالی شرکت ها اضافه می شود.  

استانداردسازی و تامین مالی در بورس کالا

مصباحی مقدم در ادامه به توسعه ارکان بازار سرمایه اشاره کرد و در خصوص عرضه محصولات مهم و استراتژیک در بورس کالا گفت: هر چه زمان می گذرد اهمیت بازار سرمایه برای اقتصاد کشور بیشتر نمایان می شود و ظرفیت های ناشناخته بورس ها برای همگان نمایان می شود. در همین زمینه عرضه انواع محصولات و مواد اولیه در بورس کالا علاوه بر آنکه طی این سال ها به کشف قیمت و شفافیت بازار کمک ویژه ای کرده است در حوزه استانداردسازی و تامین مالی نیز اثرگذار بوده که این نقش های جدید به مرور پررنگ‌تر می شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  تجربیات چند سال گذشته بار دیگر نشان داد که با وجود سازوکار شفافی همچون بورس ها نیاز به قیمت گذاری و ورود مستقیم دولت به بازار نیست، گفت: باید توجه کرد که بورس ها خود نقشی در تعیین قیمت ها ندارند بلکه بستری برای کشف قیمت از جمله سهام و کالا هستند که کشف قیمت ها به شکل سریع و دقیق در این بازار انجام می شود.

همچنین همانند بانک‌ مرکزی که بر فعالیت بانک ها نظارت دارد سازمان بورس نیز بر عملکرد بورس ها نظارت می‌ کند تا معاملات به بهترین نحو ممکن انجام شود.

به گفته مصباحی مقدم دولت در مواردی همچون خرید گندم از کشاورزان با مشکلات ساختاری و بودجه ای روبه رو است که وجود خدمات مالی در بورس کالا مانند اجرای طرح قیمت تضمینی به صورت گواهی سپرده کالا یا روش های دیگر می تواند به بسیاری از مشکلات دولت پایان دهد.

وی‌ در پایان اظهار داشت که یکی از رویدادهای مثبت در اقتصاد افزایش اقبال به سمت بازار سرمایه است که این اتفاق به سود اقتصاد و تولید کشور خواهد بود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها