وزیر نفت

وزیر نفت در حاشیه برگزاری کنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت در جمع خبرنگاران درباره شفافیت مبادلات در بازار پتروشیمی گفت: شفافیت در بازار محصولات پتروشیمی موضوعی بسیار مهم است و از این رو در حال حاضر تمام عرضه داخلی محصولات پتروشیمی در بورس کالا صورت می گیرد.

به گزارش «کالاخبر»؛ بیژن نامدار زنگنه به سنا گفت: طی سال گذشته در مقطعی به دلیل اختصاص قیمت یارانه ای به محصولات پتروشیمی شاهد تفاوت قیمت های رسمی و آزاد بودیم که همین امر به عاملی برای خرید برخی افراد که صنعت گر نبودند اما کد خرید داشتند منجر شد که طی رایزنی با وزارت صمت این موضوع برطرف شد. 

به گفته وزیر نفت، پس از آنکه قیمت یارانه ای از بازار محصولات پتروشیمی برداشته شد به یکباره بازار آرام گرفت و امکان واسطه گری در بازار حذف شد. 

زنگنه با ذکر مثالی گفت: به عنوان مثال تولید و مصرف پت (پلی اتیلن ترفتالات) در حال حاضر ۲۰۰ هزار تن معادل تولید داخل در بورس کالا معامله می شود در حالیکه در سال گذشته ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن برای این محصول تقاضا وجود داشت زیرا قیمت پایه ای که در بورس عرضه می شد با آنچه در بازار بود بسیار تفاوت داشت اما در حال حاضر قیمت ها به یکدیگر نزدیک شده و شاهد تعادل در بازار هستیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها