فولاد

آخرین گزارش چشم انداز بازار سنگ آهن و فولاد موسسه پلاتس حاکی از آن است که قیمت سنگ آهن در سه ماهه دوم سال جاری میلادی با حمایت رشد تولید فولاد و کاهش موجودی فولاد در بازارها به روند صعودی ادامه می دهد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از فولاد ایران، ۶۱ درصد از شرکت کنندگان در آخرین نظرسنجی معتقد بودند که قیمت سنگ آهن در سه ماه دوم ۲۰۲۱ بین ۱۴۰ تا ۱۶۰ دلار هر تن سی اف آر خواهد بود و ۱۷ درصد نیز پیش بینی قیمت ۱۶۰ تا ۱۸۰ دلاری داشتند. همچنین ۶۵ درصد برآورد نمودند تقاضای سنگ آهن بالاتر از سه ماهه اول سال باشد و ۲۲ درصد معتقد بودند پایین تر خواهد بود.

از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون متوسط شاخص قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد موسسه پلاتس ۱۶۷ دلار هر تن سی اف آر چین بوده است.

همچنین ۶۱ درصد از حاضرین در این نظرسنجی اظهار داشتند که تولید فولاد خام در سه ماهه دوم سال افزایش می یابد در حالی که ژانویه و فوریه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳ درصد رشد داشته ۱۷۵ میلیون تن شد.  البته یافته های این بررسی نشان می دهد افزایش تولید فولاد خام با افت موجودی بازار جبران می شود و ۹۱ درصد از حاضرین معتقد بودند موجودی بازار فولاد کمتر می شود.

تحلیلگران این موسسه بر این باورند که تقاضای فولاد در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ رونق دارد و در ۶ ماهه دوم کاهش می یابد چرا که سیاست های سختگیرانه اثرگذار خواهد شد. برنامه کاهش تولید فولاد در چین احتمالا نیمه دوم سال عملی تر می شود و تقاضا نیز نسبت به به نیمه نخست سال کمتر خواهد بود.

همانطور که دولت چین اجازه واردات قراضه آهن را از ابتدای سال جاری میلادی مجددا صادر کرده، ۹۲ درصد از حاضرین در این نظرسنجی معتقد بودند که واردات امسال بیشتر می شود. ولی نظرات در مورد اینکه افزایش مصرف قراضه تقاضای سنگ آهن را کمتر می کند یا نه متفاوت بود. حدود ۴۰ درصد معتقد بودند این تغییر در سیاست واردات قراضه اثر گذار است و ۳۰ درصد نیز اعتقاد داشتند تاثیری ندارد و ۳۰ درصد دیگر نیز مطمئن نبودند.

قابل ذکر است موسسه پلاتس برای تهیه این گزارش چشم انداز سه ماهه دوم سال با ۲۳ شرکت گفتگو داشته از جمله شرکت های چینی، تجار داخلی و بین المللی و شرکت های معدنی.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش