• ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۰
  • کد خبر: 55979
نفتا

منابع صنعتی آگاه به پلاتس اعلام کردند اگر دولت آمریکا تحریم ها علیه ایران را بردارد، صادرکنندگان ایرانی قصد دارند صادرات گاز مایع LPG را به ظرفیت کامل افزایش دهند که به عرضه خاورمیانه افزوده و هزینه های حمل محموله را افزایش می دهد اما در مقابل قیمت نفتا را تحت فشار قرار خواهد داد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از ایسنا، با فرض این که آمریکا تحریم ها علیه ایران را به طور کامل در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ رفع کند، ایران می تواند ۳.۷۳ میلیون تن در مدت مذکور صادر کند و ۳۳ کشتی برای حمل ضروری خواهد بود که شش کشتی بیشتر از حال حاضر است.

در صورت با رفع تحریم ها، ایران می تواند میعانات هم صادر کند که قیمت ها در بازار نفتای آسیا را تحت فشار قرار می دهد. انتظار می رود میعانات پارس جنوبی قیمت رقابتی داشته باشد و اجازه دهد تولیدکنندگان پتروشیمی خوراک ارزانتری تامین کنند.

یک تولیدکننده پتروشیمی به پلاتس گفت: بازار نگران است رفع تحریم های ایران بازار نفتا را تحت تاثیر قرار دهد زیرا میعانات ارزانتر خواهد شد و کره ای ها به جای خرید نفتا، میعانات بیشتری خریداری می کنند.

ایران پیش از بازگشت دوباره تحریم ها به کره جنوبی میعانات صادر می کرد و شرکت های کره ای بر اساس شرایط قیمت، میعانات و گریدهای مختلف نفتا استفاده می کردند.

یک منبع آگاه در سنگاپور گفت: به محض این که ایران و آمریکا به توافق برسند، ایران می تواند فرآورده های نفتی را دوباره صادر کند و قطعا روی بازار نفتا تاثیر می گذارد. پیش از تحریم ها ایران میعانات زیادی به هیوندای، هانوآ و سایر شرکت های کره جنوبی صادر می کرد و اگر صادرات میعانات ایران ازسرگرفته شود، تقاضا برای نفتا قطعا کاهش پیدا می کند.

بر اساس گزارش پلاتس، پیش از تحریم ها صادرات ماهانه LPG ایران در آگوست سال ۲۰۱۸ به رکورد ۵۶۸ هزار تن رسیده بود و صادرات کل سال به ۵.۲ میلیون تن رسید. در فاصله سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ ایران ۳.۲ میلیون تن به ظرفیت تولید LPG افزود که عمدتا از میدان گازی پارس جنوبی بود و انتظار می رود ۲.۲ میلیون تن دیگر به ظرفیت تولید افزوده شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها