• ۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۶
  • کد خبر: 57610
تفاهم نامه بورس انرژی

امروز هشتم تیرماه تفاهم نامه همکاری بین شرکت بورس انرژی ایران و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی بین علی نقوی، مدیرعامل شرکت بورس انرژی ایران و حمیدرضا مومنی، دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی منعقد شد. علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی ایران ضمن اشاره به تفاهم‌نامه همکاری مشترک این شرکت با دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: این تفاهم نامه با هدف بهره‌برداری از ظرفیت و فرصت‌های مشترک منعقد شده و امیدواریم بتوانیم خدمات مختلفی را در بورس انرژی به خصوص در حوزه تامین مالی و صادراتی به مناطق کشور ارائه دهیم.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از سنا، در مراسم انعقاد این تفاهم نامه، علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی ایران آمادگی کامل خود را برای همکاری مستمر با مناطق آزاد تجاری- صنعتی اعلام و خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم با تمامی مناطق آزاد کشور در ارتباط باشیم و بتوانیم خدمات مختلفی را در بورس انرژی به خصوص در حوزه تامین مالی و حوزه صادراتی که از رینگ های مهم و فعال این بورس است به مناطق کشور ارائه دهیم.

حمیدرضا مومنی، دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت های موجود در بازار سرمایه اظهار کرد: بورس از شرایط و مزایای ویژه‌ای برای تامین مالی نسبت به بانک برخوردار است به طوریکه در تامین مالی از طریق بانک ها با محدودیت های زیادی رو به رو هستیم که این مشکلات در بازار سرمایه وجود ندارد. براین اساس تمایل به همکاری و استفاده بیشتری از ظرفیت های این بازار در پیشبرد اهداف شورایعالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و توسعه بازارها وجود دارد.      

نگاهی به مفاد این تفاهم‌نامه

در این تفاهم نامه استفاده از ظرفیت‌های بورس انرژی در زمینه تامین مالی پروژه های انرژی در مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و بهره گیری از فرصت های ایجاد شده توسط مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی برای توسعه فعالیت های بورس انرژی ایران مورد تاکید قرار گرفته است.

برخی از موارد مورد توافق در این تفاهم نامه شامل، استفاده از ظرفیت های دو طرف در توسعه ظرفیت بانکرینگ کشور، بررسی ظرفیت های مشترک و توسعه مکانیزم‌های تامین مالی و ایجاد بازار در حوزه آب و توسعه همکاری‌ها در زمینه تامین مالی بخش های تولید، توزیع و صادرات برق و استفاده از ظرفیت مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی در زمینه صادرات برق است.

براساس این توافق نامه، استفاده از ظرفیت های گمرکی مناطق برای ایجاد و توسعه کریدور ترانزیت نفت، گاز، فرآورده‌های نفتی و میعانات گازی و همچنین توسعه همکاری های مشترک در زمینه تامین مالی ساخت و راه اندازی مخازن نفت، گاز، فرآورده‌های نفتی و میعانات گازی در مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی به منظور بهره مندی از ظرفیت ترانزیت مناطق مورد توافق قرار گرفته است.

همکاری مشترک در زمینه تسهیل و تسریع در فرایند  انتشار گواهی سپرده کالایی و نیز گسترش فعالیت تالار اختصاصی اعضای بورس انرژی  در منطقه آزاد اروند با توجه به ظرفیت‌های محصولات مختلف عرضه شده در بورس انرژی ایران در استان خوزستان و سایر مناطق ویژه مستقر در استان همچنین ارایه خدمات و تسهیلات از سوی مناطق آزاد تجاری -صنعتی و ویژه اقتصادی به منظور تشویق کارگزاران، عرضه کنندگان و سایر ذینفعان جهت توسعه فعالیت در این مناطق برخی از دیگر موارد توافق شده در این تفاهم نامه هستند.

برگزاری همایش‌ها، کارگاه‌ها و دوره های آموزشی مشترک با هدف توانمندسازی نیروی انسانی، انتقال تجربیات و ایجاد فضای مساعد برای تبادل نظر بین طرفین و اعضاء، همچنین ایجاد کارگروه تخصصی با حضور نمایندگان طرفین به منظور راهبری امور مرتبط با توسعه خدمات بورس انرژی ایران و اعضاء در مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی نیز در این تفاهم نامه مورد توافق قرار گرفت.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش