• ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۱
  • کد خبر: 60350
زغال سنگ

تحلیلگران معتقدند اخبار مربوط به از بین رفتن زغال سنگ در سبد انرژی جهان بسیار اغراق آمیز بوده و تقاضای این ماده معدنی در سال جاری رو به افزایش است. بنا بر اعلام فایننشال تایمز بهای زغال سنگ در سال جاری از بازده سهام املاک و مستغلات پیشی گرفته است.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از فولاد ایران، در میان همه صحبت ها درباره گرمایش جهانی، فجایع ناشی از تغییرات آب و هوا، کربن زدایی و تامین مالی انرژی سبز، تجارت جهانی زغال سنگ از یک رنسانس کنایه آمیز برخوردار است. کشتی های حمل فله مشغول حمل زغال سنگ به آسیا و اروپا هستند و درآمد حمل و نقل را برای برخی از مالکان کشتی ها افزایش می دهند که علناً وفاداری زیست محیطی خود را به سرمایه گذاران اعلام می کنند.

بن نولان، تحلیلگر Stifel در یادداشت جدید خود می گوید: "معلوم شد که خبر از بین رفتن زغال سنگ بسیار اغراق آمیز بوده است." این در حالی است که تقاضای زغال سنگ در سال جاری در حال افزایش است.

زغال سنگ با کشتی های بزرگتری حمل می شود و نرخ های حمل افزایش روزانه دارند. گفته می شود "فعالیت قوی در بازارهای زغال سنگ همچنان نیروی محرکه افزایش نرخ ها در طبقات مختلف این محصول است". فایننشال تایمز اخیراً خاطرنشان کرده است که قیمت زغال سنگ در سال جاری از بازده سهام املاک و مستغلات پیشی گرفته است.

قیمت زغال سنگ حرارتی درجه یک استرالیا (که برای تولید برق مورد استفاده قرار می گیرد) از روز جمعه به ۱۵۱ دلار در هر تن افزایش یافته بود که بیش از سه برابر قیمت آن در سپتامبر گذشته است. قیمت زغال سنگ نیمه نرم استرالیایی (یا زغال سنگ متالورژی که برای تولید فولاد استفاده می شود) ۱۲۷ دلار در هر تن بود که تقریباً ۸۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

هوای فوق العاده گرم باعث افزایش مصرف برق شده است که همزمان با افزایش فعالیت های اقتصادی شده است. خشکسالی ماه مه در جنوب چین دسترسی این منطقه به انرژی آبی را که جایگزینی برای زغال سنگ است، قطع کرد. اخیراً، مشکل آب در شمال چین نیز زیاد بوده است. سیل های وحشتناک این ماه در ژنگژو حمل زغال سنگ را از منابع داخلی محدود کرد. هوای گرم قیمت ها را افزایش داده و ذخایر گاز طبیعی را که با زغال سنگ حرارتی برای تولید برق رقابت می کند، کاهش می دهد. نولان می گوید: "حتی در اروپا، که کانون کربن زدایی است، ذخایر کم گاز طبیعی باعث افزایش شدید واردات زغال سنگ حرارتی از تقریبا همه کشورها شده است".

تقاضای تابستانی همراه با تامین تقاضای زمستانی و بازسازی موجودی به طور کلی تقاضا برای زغال سنگ مورد نیاز تولید فولاد را بالا برده است. در طی آماده سازی برای فصل زمستان، کره جنوبی نیز خرید زغال سنگ را افزایش داده است تا از کسری انرژی جلوگیری کند. واردات زغال سنگ کره جنوبی در ماه جولای در مسیر رسیدن به بالاترین سطح در پنج سال اخیر است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها