سازمان بورس

با ابلاغ دستورالعمل اجرایی دریافت و ارسال برخط درخواست‌های صدور و ابطال واحد های صندوق‌های سرمایه‌گذاری، امکان سرمایه‌گذاری غیرمستقیم بدون حضور در شعب بانک ها و به صورت آنلاین برای هموطنان میسر شد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از سنا، این دستورالعمل بر اساس بند ۲ ماده ۷ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران با هدف تعیین ضوابط ناظر بر سامانه های دریافت و ارسال برخط درخواست های صدور و ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری تهیه شده و در تاریخ ۱۶ تیر به تصویب هیئت مدیره سازمان رسید. براساس این گزارش، این دستورالعمل امروز ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ پس از بررسی های لازم «ابلاغ» شده است.

در بخش هایی از این دستورالعمل آمده است: علاوه بر آنچه مطابق قوانین و مقررات، از جمله مقررات ناظر بر فرآیند صدور و ابطال الزامی است، الزاماتی نیز باید در «سامانه» اعمال شود. منظور از «سامانه» زیرساخت الکترونیکی است که پس از اخذ مجوز مدیر صندوق از سازمان، ارسال برخط درخواست های سرمایه‌گذاران جهت صدور و ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری از طریق آن امکانپذیر است.

یکی از این موارد مربوط به لزوم «سجامی» بودن متقاضیان سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری است، به طوریکه ارائه خدمات برخط، دریافت و ارسال درخواست های صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها صرفا با احراز سجامی بودن سرمایه گذاران انجام می پذیرد.

همچنین در این دستورالعمل آمده است: حداقل ۳۰ روز پیش از پایان قرارداد با «ارائه دهنده سامانه» مراتب پایان قرارداد فوق و مسیر اعلامی جایگزین باید توسط مدیر صندوق در سامانه اطلاع رسانی شده و پس از اتمام قرارداد، اخذ برخط درخواست های صدور و ابطال صندوق از طریق سامانه متوقف شود. منظور از «ارائه دهنده سامانه»، شخص حقوقی است که سامانه موضوع این دستورالعمل را با رعایت قوانین و مقررات در اختیار دارد.

انتشار آخرین قیمت صدور، قیمت ابطال، قیمت آماری، قیمت تقریبی صدور، قیمت تقریبی ابطال و تعداد واحدهای سرمایه گذاری نزد سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری فهرست شده در سامانه یکی دیگر از الزاماتی است که باید در «سامانه» صندوق های سرمایه گذاری اعمال شود.  

میثم فدایی، مدیر نظارت بر نهادهای مالی بورس، درخصوص جزئیات دستورالعمل سرمایه‌گذاری آنلاین در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به خبر بورس توضیح داد: در گذشته هر مدل صندوقی برای اینکه بتواند صدور و ابطال آنلاین در صندوق‌ها انجام دهد، باید یک پلتفرم ایجاد می‌کرد و کارهای بازاریابی، برندینگ و پشتیبانی را انجام می‌داد.

وی افزود: درحال حاضر با تصویب این دستورالعمل، مدیر صندوق‌ها می‌توانند از پتانسیل استارت‌آپ‌ها از جمله اپلیکیشن‌های پرداخت و نرم‌افزارهای #بازار_سرمایه مثل سیگنال و ... برای جذب #سرمایه صندوق‌های خود استفاده کنند.

فدایی خاطرنشان کرد: این مسئله موجب می‌شود، دسترسی مردم به صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسعه پیدا کند.

برای مطالعه کامل این ابلاغیه، مطالعه کنید: 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش