• ۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱
  • کد خبر: 63421
نفت

در حالی که در بخش هایی از جهان به دلیل مهار ویروس کرونا تقاضا برای مصرف بالا رفته است، قیمت نفت روز دوشنبه برای پنجمین جلسه متوالی افزایش داشت و نفت برنت در آستانه ثبت رقم ۸۰ دلاری قرار گرفت.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از خبرگزاری تسنیم، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با یک دلار و ۱۴ سنت معادل ۱.۵ درصد افزایش به ۷۹ دلار و ۲۳ سنت رسید. در طی سه هفته اخیر قیمت نفت برنت افزایشی بوده است. قیمت نفت خام آمریکا هم که در ۵ هفته اخیر مدام در حال افزایش بوده، امروز با یک دلار و ۱۱ سنت معادل ۱.۵ درصد رشد به ۷۵ دلار و ۹ سنت رسید.

تحلیلگران موسسه ای ان زد در یادداشتی نوشتند: «کمبود عرضه و بالا رفتن تقاضا همچنان در حال تحلیل بردن حجم ذخایر نفتی در نقاط مختلف جهان است.» در ادامه این یادداشت آمده است، افزایش قیمت گاز نیز به رشد قیمت نفت کمک کرده زیرا قیمت های بالای گاز سبب افزایش اشتهای نیروگاه ها برای مصرف سوخت مایع شده است.

اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش که با موج افزایش تقاضا مواجه شده اند، برای بالا بردن سریع تولید با مشکل مواجه شده اند. کاهش سرمایه گذاری و تاخیر در تعمیر و نگهداری میادین نفتی در شرایط کرونا عامل افت تولید عنوان شده است.

در همین حال چین برای اولین بار اقدام به فروش نفت از محل ذخایر نفتی خود کرده و شرکت های پتروچاینا و هنگلی این کشور ۴ محموله معادل حدودا ۴.۴۳ میلیون بشکه از دولت چین خریداری کرده اند. اما این آزادسازی ذخایر تاثیر چندانی بر قیمت نفت نداشته است.

در حالی که پالایشگاه های هند با پیش بینی رشد تقاضا اقدام به ذخیره سازی نفت خام کرده اند، میزان واردات نفت این کشور در ماه آگوست به بالاترین رقم ۳ ماه گذشته رسید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها