آلومینیوم

تولید یک تن آلومینیوم ۱۶ مگاوات بر ساعت برق نیاز دارد، بنابراین هزینه برق تعیین‌کننده قیمت این فلز است و بالا رفتن قیمت برق در چین، قیمت آن را هم افزایش می‌دهد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از تسنیم، بحران برق در چین عرضه بسیاری از قطعات کلیدی مورد استفاده در صنایع مختلف را محدود کرده و به صنعت جهانی خودروسازی آسیب می‌رساند. اما بیشترین تاثیر آن بر آلومینیوم خواهد بود. حدود ۹۰ درصد از تولید منیزیم دنیا از چین می‌آید. دولت چین به ۳۵ کارخانه ذوب منیزیم از ۵۵ کارخانه موجود دستور داده به‌خاطر کمبود برق تا پایان سال جاری میلادی تعطیل شوند.

طبق گفته تحلیلگران بارکلیز، ۳۵ درصد از تقاضا برای منیزیم به خودروسازی برمی‌گردد و اگر عرضه آن متوقف شود، کل صنعت خودروسازی متوقف خواهد شد.

علاوه‌بر منیزیم، قیمت برق همواره تعیین‌کننده قیمت آلومینیوم بوده‌است. اگر تولید یک تن آلومینیوم ۱۶ مگاوات بر ساعت برق نیاز داشته باشد، آن‌وقت تولید یک تن منیزیم به ۳۵ تا ۴۰ مگاوات در ساعت برق نیاز خواهد داشت. بنابراین هزینه برق تعیین‌کننده قیمت این فلزات خواهد بود.

این افزایش قیمت هم نتیجه بالا رفتن قیمت صادرات چین و هم کاهش ذخایر این فلزات در اروپا و سایر نقاط جهان است.

آمریکا یک تولیدکننده بزرگ داخلی دارد ولی این تولیدکننده هم برای مواد اولیه خود نیازمند واردات است. بنابراین قیمت تولید آن‌هم افزایش می‌یابد.

اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن باید فورا با شرکای چینی خود در این‌مورد مذاکره کنند. این نگرانی وجود دارد که پکن تمام تولید باقی‌مانده خود را متوجه صنعت داخلی آلومینیوم کند، درحالی‌که ذخایر اروپا احتمالاً تا پایان نوامبر و یا حتی قبل‌از آن تمام می‌شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش