حسنی

محمد حسنی سعدی سخنگوی بورس کالای ایران در برنامه «صدای تولید» رادیو اقتصاد به کارکردهای بورس کالا اشاره کرد و گفت: در نظام اقتصادی اگر بخواهیم از کارکرد واقعی بورس کالا استفاده کنیم، باید نکاتی را به عنوان پیش فرض بپذیریم که یکی از مهم ترین این نکات، پذیرش نظام بازار است.

به گزارش «کالاخبر»، وی افزود: بعضا مشاهده می شود که به بورس کالا صرفا به عنوان عامل تنظیم بازار و بستری برای کاهش قیمت کالاها نگاه می شود اما این تفکری اشتباه است و اینگونه تصورات گاها در میان مسئولان به ایجاد مشکل و دردسر در بازارهای کالایی منجر شده که البته این نگاه عموما به گذشته مربوط است.

حسنی سعدی تاکید می کند که بورس کالا، صرفا می تواند عامل کشف قیمت عادلانه و واقعی کالاها در تقابل عرضه و تقاضا باشد و این مسئله از مهم ترین کارکردهای بورس کالا قلمداد می شود.

وی ادامه داد: ارتقای شفافیت، حذف برخی واسطه های غیر ضروری و امکان تخصیص بهینه کالا به تولیدکنندگان صنایع پایین دستی و مصرف کنندگان واقعی و در نهایت امکان برنامه ریزی تولید از دیگر کارکردهای مهم بورس کالا محسوب می شود. به عبارت بهتر بورس کالا این امکان را به تولیدکنندگان صنایع پایین دستی می دهد که بتوانند بر روی مواد اولیه خود و تامین آن در بلند مدت برنامه ریزی داشته باشند.

سخنگوی بورس کالا در پاسخ به این سوال که آیا عرضه محصولات در این بورس می تواند به درجه بندی و استانداردسازی کالاها نیز کمک کند؟ گفت: در بورس های کالایی دنیا چه آن هایی که به صورت فیزیکی کار می کنند و چه آن هایی که بر روی اوراق بهادار فعال هستند، کامودیتی ها مورد معامله قرار می گیرند لذا کالاهایی که جنبه مصرفی داشته یا همگن نبوده و قابل استانداردسازی نیستند امکان عرضه در بورس های کالایی را ندارند. از این رو در پاسخ به این سوال باید گفت، پذیرش محصولات در بورس کالا می تواند به استاندارد پذیری و ارتقا استاندارد کالاها منجر شود چنانچه در برخی محصولات کشاورزی نیز این موضوع عملیاتی شد.

او ادامه داد: برای مثال برخی کالاها مانند محصولات پتروشیمی و مقاطع فولادی، استانداردها و آنالیزهای مشخصی دارند اما کیفیت محصولات کشاورزی متغییر است و بورس کالا می تواند از طریق پذیرش یک کالا با یک استاندارد مشخص، امکان پایش سایر کالاها را مطابق استاندارد مربوطه فراهم آورد.

او در بخش پایانی این گفت و گو به ارتقای جایگاه بورس کالا در نزد سیاست گذاران اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با توجه به تجربیات و اقدامات انجام شده طی سال های اخیر، امروز رویکردها به بورس کالا در میان مسئولان مثبت شده است و اگر برخی تلقی های اشتباه را کنار بگذاریم در مجموع اقبال به بورس کالا و استفاده از کارایی و کارکرد آن در جهت شفافیت اقتصادی یک بحث کاملا پذیرفته شده است.

حسنی سعدی در خاتمه تاکید کرد: در دولت جدید اقبال بی نظیری به بورس کالا و کارکرد آن در اقتصاد وجود دارد و تاکنون جلسات بسیار مفیدی میان مسئولان دولتی و بورس کالا برگزار شده و امیدواریم به زودی شاهد اتفاقات مثبت بیشتری در حوزه شفافیت بازارهای کالایی و حمایت از تولید از طریق بستر بورس کالا باشیم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها