صباغ

در شرایطی که طی سال های اخیر  به دلیل شرایط تورمی و نوسانات قیمت ارز، تولیدکنندگان شرایط با ثباتی را در بازارهای کالایی تجربه نکردند و همواره با ریسک عدم پیش بینی آینده و به تبع آن عدم برنامه ریزی دقیق مواجه بودند، در طرح جدید وزارت صمت این ریسک ها با بهره گیری از قرارداد کشف پریمیوم و ایجاد یک اطمینان خاطر میان خریدار و فروشنده برطرف می شود.  امیر صباغ مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به «کالاخبر» گفت: کشف پریمیوم به عنوان قرارداد بلندمدت، ثبات بهتری به بازارها می دهد چراکه قبل از تولید، مشتریان مشخص می شوند و محصول فروش رفته است و تولیدکننده نگرانی بابت فروش نخواهد داشت.

صباغ ضمن بیان این مطلب که شرکت ها به جای فروش نقدی در بورس می توانند فروش خود را در قالب قراردادهای کشف پریمیوم به صورت بلند مدت انجام دهند گفت: این شیوه فروش یک مزیت خوب برای تولیدکننده است چراکه با این روش تولیدکنندگان می توانند بازار خود را در آینده تضمین و پیش بینی کنند.

صباغ ضمن اشاره به این نکته که هر تولیدکننده ای می تواند اقدام به فروش محصولات خود در قالب فروش نقدی، سلف، معاملات کشف پریمیوم یا در رینگ صادراتی بورس کالا اجرایی کند، اظهار داشت: این انتخاب تولیدکننده است که از کدام ابزار بورس کالا برای فروش محصول خود استفاده کند اما قطعا فروش در قالب قراردادهای بلند مدت مزیت های بیشتری برای تولیدکنندگان دارد.

وی ادامه داد: ایمیدرو قرار است برای فروش آهن اسفنجی شرکت های تابعه از این ابزار استفاده کند البته محصولات دیگری نیز در برنامه فروش به این شیوه قرار دارند؛ در کل کشف پریمیوم ثبات بهتری به بازارها می دهد زیرا یک اطمینان خاطر میان خریدار و فروشنده ایجاده می کند.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو در بخش پایانی صحبت های خود با «کالاخبر» تصریح کرد: معاملات کشف پریمیوم مدت هاست که از سوی پالایشی ها در حال انجام است و شرکت های صنایع معدنی و فلزی به نوعی از این قافله عقب مانده اند.

مزایای کشف پریمیوم

کشف پریمیوم قراردادی است که در بازار فیزیکی بورس کالای ایران معامله می‌شود و به موجب آن، طرفین متعهد می‌شوند که در زمان مشخصی در آینده (تحویل، حمل یا بارگیری) کالا را براساس قیمت نهایی (قیمت مبنا به علاوه مابه التفاوت توافق شده) معامله کنند.

یکی از محاسن قراردادهای کشف پریمیوم علاوه بر اینکه طرفین را از تامین و فروش مواد اولیه خود مطمئن می کند، بحث صادرات شرکت ها را نیز حل می کند. طبق اعلام وزارت صمت اگر محصولات عرضه شده به فروش نرسند و در بازار داخل در قالب قراردادهای کشف پریمیوم معامله نشوند، سهمیه صادراتی شرکت ها در ماه های عرضه شده لحاظ خواهند شد و لذا امکان برنامه ریزی صادراتی را برای شرکت ها از هم اکنون فراهم خواهد کرد.

حسن قراردادهای کشف پریمیوم نسبت به معاملات سلف نیز این است که در معاملات سلف، تمام مبلغ قرارداد در زمان معامله پرداخت می شود هر چند که کالا در زمان دیگری تحویل می گردد که در حالت کاهش یا افزایش قیمت در زمان تحویل یکی از طرفین به نوعی متضرر می شود درحالی که در قراردادهای کشف پریمیوم قیمت ها در زمان تحویل تعیین می شود و عمدتا به دلیل ماهیت بلند مدت این قراردادها، تولیدکنندگان اصلی و واقعی وارد بازار می شوند و آنهایی که به دنبال نوسانات مقطعی بازار هستند و تقاضای آنها مقطعی است، احتمالا در این بازار ورود نخواهند کرد.

در حال حاضر اطلاعیه عرضه تختال، شمش بلوم و مس کاتد روی سایت بورس کالا قرار گرفته است و در چهارشنبه هفته جاری معاملات آنها انجام خواهد گرفت. برخی محصولات نظیر آهن اسفنجی و آلومینیوم نیز در نوبت هستند و طی روزهای آتی اطلاعیه عرضه آنها منتشر شده و روی سایت قرار خواهد گرفت.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها