عباس آرگون

عباس آرگون نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران با اشاره به ورود کل زنجیره تولید کالاهای پایه به بورس کالا براساس سیاست های وزارت صمت، گفت: پس از سال ها وعده در خصوص توجه به نظام بازار و کشف قیمت کالاها در تقابل عرضه و تقاضا، سرانجام شاهد یک اقدام عملی و ورود کلیه کالاهای پایه و محصولات مختلف به بورس کالا هستیم تا همه کالاها بدون قیمت گذاری دستوری و ایجاد رانت به دلیل دو نرخی شدن بازارها، مورد معامله قرار گیرد.

آرگون در گفت و گو با «کالاخبر» اظهار داشت: خوشبختانه سیاست گذاران فعلی از اشتباه های گذشته درس گرفته اند و به این باور رسیده اند که اگر در روند بازار و مکانیسم عرضه و تقاضا و قیمت ها، دخالت دستوری شود، هیچ نتیجه ای برای مصرف کننده و مردم حاصل نشده و در مقابل این مکانیسم بازار است که بهترین روش برای مدیریت هوشمند و بدون دستور بازار است. 

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: تجربه های قبلی به وضوح نشان می دهد که هرچه دخالت ها در بازار بیشتر باشد، رانت نیز در اقتصادمان افزایش پیدا می کند؛ مانند رویدادی که در سال ۹۷ در حوزه کالاهای مختلف از جمله فولاد رقم خورد و مسوولان وقت تلاش کردند با قیمت گذاری دستوری، محصولات را ارزان به دست مردم برسانند اما عملا رانتی بزرگ توزیع شد و عده ای محدود از آن رویکرد دستوری سود بردند.

 آرگون با تاکید بر این موضوع که بهترین ابزار و بستر معاملات کالاها برای به حداکثر رساندن منافع تولید کننده و مصرف کننده، عرضه کل محصولات در بورس کالاست، گفت: بورس کالا به شفافیت معاملات و واقعی سازی قیمت کالاها به دور از رویکردهای دستوری کمک می کند که این رویه به رشد رقابت در تولید نیز منجر شده و عملا به خاموش شدن چراغ بازارهای غیررسمی و واسطه گری های مخرب در اقتصاد منتهی می شود. نتیجه قیمت گذاری ها در این چند سال چه بوده است؟ مگر تثبیت قیمت در کشوری که درگیر تورم است قابل انجام است کشور و اقتصاد ما نیازمند اصلاح است باید این موارد به صورت ریشه ای حل شود.

او در پایان بیان کرد: سیاست گذاران باید به صورت ریشه ای و براساس قوانین به این نتیجه برسند که تثبت قیمت ها به کاهش تورم کمک نمی کند بلکه در مقابل التهاب در بازارها را بیشتر کرد که امروز خوشبختانه فضای ورود کل محصولات در زنجیره های تولید به بورس کالا به منظور خرید و فروش عادلانه محصولات فراهم شده تا نفع اصلی از این رویکرد نصیب تولید و اقتصاد کشور شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها