• ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۸
  • کد خبر: 69086
نفت

قیمت نفت در بازار جهانی در نیمه اول ماه ژانویه در مرز ۸۰ دلار به ازای هر بشکه باقی خواهد ماند و روند رشد تقاضا در این بازار متوقف نمی‌شود.

به گزارش اختصاصی «کالاخبر»؛ طبق گزارش رویترز تصمیم اوپک پلاس برای افزایش میزان تولید از ماه فوریه نشان می‌دهد که نگرانی چندانی در مورد تأثیر اومیکرون روی تقاضای نفت در بازار وجود ندارد و انتظار می‌رود بازار با همان روندی که پیش از شناسایی این سویه جدید رشد می‌کرد، به رشد خود ادامه دهد.

اوپک پلاس اعلام کرده است، از ماه فوریه تولید خود را روزانه ۴۰۰ هزار بشکه افزایش خواهد داد. این تصمیم در شرایطی اتخاذ شده که کاخ سفید خبر از کاهش ذخایر نفتی استراتژیک خود برای ششمین هفته متوالی داده است. خبری که نشان از مازاد تقاضای نفت در بازار امریکا نسبت به میزان عرضه دارد.

اختلاف‌نظر درباره تأثیر اومیکرون

«اسکات شلتون»، تحلیل‌گر بازار انرژی در مصاحبه‌ای با رویترز گفت: «بررسی روند تغییرات قیمت نفت نشان می‌دهد که بازارها از سویه اومیکرون به‌عنوان آغازی برای پایان همه‌گیری کرونا یاد می‌کنند. البته این یک نظر اولیه است زیرا مقامات فرانسوی از تأثیر بالای همه‌گیری با این سویه جدید روی کسب‌وکارها خبر دادند و تأکید کردند این سویه جدید می‌تواند باعث افت یک‌درصدی ارزش تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری نسبت به برآوردهای قبلی شود.»

قیمت نفت کاهش می‌یابد

در همین زمینه مرکز مطالعاتی «ریستاد انرژی» نیز با اشاره به روند تغییرات قیمت نفت در روزهای اخیر نوشت: «به نظر می‌رسد بازار نفت در وضعیت اوج قیمتی قرار دارد و دلیل آن هم تصمیم اوپک پلاس به افزایش تولید در سال جدید است. باید در نظر داشت که سویه جدید هم‌اکنون باعث تغییرات زیادی در ساختار اقتصادی و تولید شده و بدون شک، قیمت‌ها را کاهش می‌دهد. در این شرایط، قیمت در بازار با کاهش همراه خواهد بود.»

نقش مذاکرات وین در بازار جهانی نفت

رویترز در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به مذاکرات ایران و غرب در مورد مسئله هسته‌ای تأکید کرد: «درصورتی‌که مذاکرات ایران و غرب به نتیجه برسد، دیگر، نیازی به افزایش تولید نفت توسط اوپک وجود ندارد زیرا تحریم‌های نفتی علیه ایران به پایان می‌رسد و نفت این کشور وارد بازار می‌شود. از طرف دیگر اگر تنش‌های اوکراین و روسیه ادامه پیدا کند، احتمال اختلال در زنجیره عرضه نفت وجود دارد. رویترز در انتها به نقل از مقامات امریکا نوشت که مذاکرات وین پیشرفت نسبی داشته است و امید زیادی برای به نتیجه رسیدن این توافق‌ها وجود دارد.»

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها