تالار

کالاخبر: با آغاز معاملات گواهی سپرده شیشه در بورس کالا امروز معامله ۷ هزار و ۵۳۴ گواهی شیشه بر تابلوی بازار مالی بورس کالای ایران به ثبت رسید.

به گزارش کالاخبر ، در نخستین روز معاملات گواهی سپرده شیشه در بورس کالا، ۷ هزارو ۵۳۴ گواهی سپرده معادل ۷ هزار و ۵۳۴ مترمربع شیشه جام معامله شد؛ ثبت این حجم معاملات در روز نخست آن هم در شرایطی که با نزدیک شدن به تعطیلات سال نو، منع تردد کامیون ها در جاده های کشور وجود دارد، بیانگر رونق احتمالی این معاملات در سال آینده است. 

براساس بررسی های صورت گرفته، امروز ۲ هزار و ۲۰۰ گواهی سپرده شیشه فلوت (شیشه شناور اردکان)، ۲ هزار و ۲۰۰  گواهی سپرده شیشه (شیشه شناور اردکان)، ۲ هزار و ۱۱۴ گواهی سپرده شیشه (شیشه کاوه فلوت)، ۵۰۰  گواهی سپرده (شیشه سهند جام تبریز)، ۳۲۰  گواهی سپرده شیشه (صنایع شیشه آذر) و ۲۰۰  گواهی سپرده (شیشه لیا) با ارزش بیش از ۸۴۹.۹ میلیون تومان معامله شد.

جزئیات معاملات گواهی سپرده شیشه جام

معاملات گواهی سپرده شیشه جام به صورت حراج تک قیمتی انجام می شود و برای این منظور، دوره پیش گشایش از ساعت ۱۲:۴۵ شروع و ساعت ۱۳:۳۰خاتمه می یابد و راس ساعت ۱۳:۳۰ حراج تک قیمتی برگزار می شود. هر گواهی سپرده کالایی معادل یک مترمربع شیشه است.

گواهی سپرده کالایی این نمادها دارای معاملات ثانویه نیست و پس از معامله، خریدار موظف است قبل از انقضای اعتبار گواهی سپرده کالایی، کالای خود را از انبار دریافت کند.

معاملات تا اطلاع ثانوی در روزهای دوشنبه هر هفته انجام می شود و در صورت وجود تعطیلی رسمی، روز معاملاتی به نخستین روز کاری بعد منتقل می شود. محدوده نوسان قیمت مجاز ۱۰ درصد قیمت پایه اعلامی توسط عرضه کننده است.

خریدار موظف به مصرف کالای خریداری شده در بازار داخل کشور است و مجوز صادرات ندارد. صادرات محصول ها تولید شده از کالای مذکور بلامانع است. کالای ورودی به انبار فقط شیشه جام تولیدی همان شرکت بوده و صرفا توسط تولیدکننده قابل تحویل به انبار است.

تاریخ انقضای اعتبار گواهی سپرده معامله شده روز چهارشنبه همان هفته معاملاتی است و دارندگان گواهی سپرده کالایی فرصت دارند روز یکشنبه هفته بعد از تاریخ انقضا اعتبار گواهی، اقدامات لازم برای تحویل از انبار را انجام دهند.

مختصات بازار و تولید شیشه

جواد فلاح، مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران نیز پیش از این گفته بود: شیشه ای که قرار است در بورس عرضه و مورد معامله قرار گیرد، شیشه جام یا به اصطلاح مسطح است که عمدتا در صنایع ساختمانی و خودروسازی برای ساخت پنجره ها و نمای ساختمان استفاده می شود.

وی با بیان اینکه شیشه جام در کشور به شیوه فلوت و شیت تولید شده و انواع و ضخامت های مختلفی را شامل می شود، اظهار کرد: ایران یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان شیشه در دنیا به شمار می رود. 
طبق آمارهای موجود تولید امسال به ۱.۶ میلیون تن شیشه می رسد و سال آینده ۶۰۰ هزار تن دیگر به این ظرفیت افزوده می شود و تولید به ۲.۲ میلیون تن می رسد. 

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالا همچنین تصریح کرد: از این میزان، حدود یک میلیون تن به مصارف داخلی اختصاص می یابد و مابقی صادر می شود. هم اکنون صادرات شیشه کشور ۵۰۰ هزار تن برآورد شده که با افزایش ظرفیت تولید مطرح شده، سال آینده این رقم نیز رشد خواهد داشت.

وی در ادامه تصریح کرد: به دلیل افزایش قیمت های جهانی شیشه که ناشی از اقدام چین در تعطیلی برخی واحدهای تولیدکننده شیشه و کاهش تولید با هدف مسائل زیست محیطی بود، بازار صادراتی این محصول جذاب شد. 

از این رو قیمت های داخلی به واسطه افزایش تقاضای صادراتی و همینطور افزایش هزینه های تولید و قیمت تمام‌شده، صعودی شد و به دلیل کمبود برخی گریدها، تولیدکنندگان صنایع پایین دست مانند شیشه های سکوریت را با مشکلاتی مواجه کرد.

به گفته فلاح، کمبود برخی گریدها سبب شد صنایع پایین دست، متقاضی توزیع مطلوب شیشه باشند؛ به نحوی که بتوانند ارزش افزوده بالاتری را ایجاد کرده و صادر شده و علاوه بر ارزآوری، اشتغالزا هم باشد. 
وی عنوان کرد: وزارت صمت و انجمن شیشه با همکاری بورس کالای ایران، زیرساخت عرضه و معامله شیشه را در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا فراهم کردند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها