اوپک

دو منبع آگاه خبر دادند اوپک پلاس در فوریه بیش از یک میلیون بشکه در روز از سطح تولید گروهی هدف گذاری شده عقب ماند و نرخ پایبندی این گروه به توافق محدودیت عرضه به ۱۳۶ درصد در مقایسه با ۱۲۹ درصد در ژانویه افزایش یافت.

به گزارش «کالاخبر» یک منبع آگاه دیگر گفت: اوپک پلاس در فوریه حدود ۱.۰۵ میلیون بشکه در روز پایین تر از سطح توافق شده نفت تولید کرد که بالاتر از ۰.۹۷ میلیون بشکه در روز کسری تولید در ژانویه بود.

چندین کشور مصرف کننده بزرگ از جمله آمریکا از اوپک پلاس خواسته‌اند تولیدش را سریعتر افزایش دهد تا به مهار افزایش قیمت‌های نفت که پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین به بالاترین حد ۱۴ سال اخیر صعود کردند، کمک کند.

آژانس بین‌المللی انرژی هفته گذشته اعلام کرد بازار نفت در سه ماهه دوم سال میلادی جاری ۷۰۰ هزار بشکه در روز کمبود عرضه خواهد داشت زیرا تحریم‌های غربی اعمال شده علیه روسیه و عدم تمایل خریداران به دریافت نفت روسیه باعث افت صادرات این کشور به میزان سه میلیون بشکه در روز از آوریل می‌شود.

تاکنون اوپک پلاس که روسیه هم در آن حضور دارد، در برابر درخواست‌ها برای افزایش عرضه مقاومت کرده است. تنها شمار معدودی از کشورهای عضو اوپک پلاس ظرفیت برای افزایش تولید به شکل معنادار دارند که شامل عربستان سعودی و امارات متحده عربی هستند. امارات متحده عربی ماه جاری پس از این که سفیر این کشور در آمریکا اعلام کرد ابوظبی موافق افزایش تولید است و اوپک را به بررسی این پیشنهاد تشویق می کند، باعث تعجب و سردرگمی بازار شد.

با این حال سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی اظهار کرد: کشورش به توافق اوپک پلاس برای افزایش ماهانه تولید متعهد است و با افزایش تولید انفرادی خارج از این چارچوب موافقت نکرده است.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک پلاس از اوت سال ۲۰۲۱ هر ماه تولیدش را ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده تا به محدودیت عرضه‌ای که در زمان اوج پاندمی در سال ۲۰۲۰ به اجرا گذاشته بود، خاتمه دهد. این گروه تا پایان سپتامبر ۲.۶ میلیون بشکه در روز از تولیدش را احیا خواهد کرد. در میان اعضای این گروه، تولیدکنندگان غرب آفریقا شامل نیجریه و آنگولا با اختلالات عرضه روبرو شده و با سرمایه‌گذاری اندک در تولید جدید، دست و پنجه نرم می‌کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها