خودرو

عرضه خودرو در بورس کالا به جای حذف قرعه کشی اگرچه مورد تایید کارشناسان بازار سرمایه است اما به باور آنان باید الزاماتی باشد که به واسطه آن عرضه خودرو در بورس کالا به نتیجه مثبتی بینجامد.

به گزارش کالاخبر و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه با عرضه خودرو در بورس کالا، تولیدکننده خودرو از این سازوکار منافع مناسب و بیشتری خواهد برد، گفت: عرضه خوردو در بورس کالا گامی بسیار مهم است که اگر شامل تمام محصول‌های خودروسازها شود، می‌تواند حرکتی بزرگ برای حذف قرعه‌کشی باشد.

مهدی بیات منش گفت: خودورهای تولیدی در داخل کشور به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش اول، خودروهایی که مشمول قیمت‌گذاری شورای رقابت است و بخش دوم که مشمول قیمت‌گذاری دستوری نیستند. به عنوان مثال خودروهای تولیدی گروه خودروسازهای بهمن یا بخشی از خودروهای ایران خودرو مشمول قیمت‌گذاری دستوری نمی‌شوند. در شرایط فعلی امکان عرضه این گونه خودروها در بورس کالا وجود دارد. خودروهایی مثل تارار و هایما از جمله خودروها قابل عرضه در بورس کالا هستند.

به گفته این کارشناس با سیستم حراج در بورس کالا، به نظر می‌رسد که تولیدکننده خودرو از این سازوکار منافع مناسب و بیشتری خواهد برد. اما باید توجه داشت سیستم فعلی حراج و عرضه، عامل و ابزاری برای بالا بردن و افزایش قیمت به صورت کاذب نشود و مسئولان بورس کالا با نظارت دقیق می‌توانند مانع این مشکل شوند.

بیات منش ادامه داد: نکته منفی که می‌تواند رخ دهد عدم حمایت از مصرف‌کننده است که باید در این مورد بورس کالا هوشیار باشد. چرا که مردم مصرف کننده نهایی خودرو داخلی هستند و ممکن است عرضه خودروهای لوکس در بورس کالا باعث افزایش قیمت دلخواه برای تولیدکننده شود که وظیفه بورس کالا را سخت تر می‌کند.

او  گفت: ممکن است اولویت صنعت خودرو به جای کاهش بهای تمام شده به افزایش سودآوری از طریق افزایش قیمت فروش معطوف باشد. در حالی که می‌شود با کاهش بهای تمام شده قیمت خودرو به طور مثال در سهمیه فولاد، انرژی و کنترل مناسب عرضه در بورس کالا موضوع را مدیریت کرد. در کل موضوع عرضه خوردو در بورس کالا گامی بسیار مهم است که اگر این عرضه شامل تمام محصول‌های خودور شود می‌توان حرکتی بزرگ برای حذف قرعه‌کشی قلمداد باشد.

پیش تر هم نماینده های مجلس همچون مهدی طغیانی، مهدی عسگری و محمدرضا پور ابراهیمی از پیشنهاد عرضه خودرو در بورس کالا به جای قرعه کشی به عنوان ایده مناسب یاد کرده بودند. البته مسئولان سابق، عرضه خودو در بورس کالا را آزمایش جسارت و جرات دولت در شرایط فعلی عنوان کرده اند.

به گفته احمد رحیمی، مدیر عملیات عرضه بورس کالای ایران برای نخستین بار پذیرش خودرو شاهین در بورس کالا انجام شده و در حال تکمیل مراحل برای عرضه در بورس کالا است.

جزییات بیش‌تری درباره پذیرش خودروی شاهین در بورس کالا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها