آقابزرگی

مابه‌التفاوت قیمت فروش دو شرکت خودروساز یعنی سایپا و ایران خودرو در سال ۱۴۰۰ بر اساس میزان تولیدات، نرخ ثبتی در دفاتر و نرخ معاملات در بازار آزاد بالغ بر ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بود که این مبلغ با نرخ انتشار اوراق از سوی دولت در سال گذشته به طور تقریبی برابر است. در این میان با عرضه مستمر خودرو در بورس کالا، اختلاف قیمت در صنعت خودرو که از قیمت‌گذاری دستوری نشات می گیرد، کاهش خواهد یافت و با استمرار عرضه ها بازار به تعادل می رسد.

به گزارش کالاخبر به نقل از ایسنا، یک کارشناس بازارسرمایه با تاکید اینکه بازار خودرو با عرضه مداوم محصول های تولیدی در بورس کالا به آرامش می رسد، گفت: عرضه خودرو در بورس کالا سبب حذف اختلاف قیمت کارخانه و بازار میشود.

فردین آقابزرگی با بیان اینکه اغلب اطلاعات قیمتی که دفاتر فروش خودرو در سامانه کدال منتشر می‌کنند، به طور قابل توجهی با قیمت خودرو در بازار آزاد تفاوت دارد، گفت: با عرضه خودرو در بورس کالا اختلاف قیمت در صنعت خودرو که از قیمت‌گذاری دستوری نشات می گیرد، کاهش خواهد یافت.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: مابه‌التفاوت قیمت فروش دو شرکت خودروساز یعنی سایپا و ایران خودرو در سال ۱۴۰۰ بر اساس میزان تولیدات، نرخ ثبتی در دفاتر و نرخ معاملات در بازار آزاد بالغ بر ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بود که این مبلغ با نرخ انتشار اوراق از سوی دولت در سال گذشته به طور تقریبی برابر است. بنابراین کشف قیمت با عرضه خودرو در بورس کالا به نوعی که موضوع اصلی رفع موانع در حوزه سفته‌بازی و دلالی در بازار آزاد محصول های خودروساز در دستور کار باشد می‌تواند تاثیر به سزایی در این صنعت بگذارد.

اقابزرگی با تاکید اینکه وزارت صمت، وزارت اقتصاد و سایر مسئولان مربوط باید خود را موظف بدانند و به نوعی عمل کنند که با عرضه خودرو در بورس کالا موضوع سفته بازی کاهش یابد، عنوان کرد: التهاب بازار خودرو تنها با عرضه مداوم محصول های تولیدی مربوط در بورس کالا از بین رفته و بازار به آرامش خواهد رسید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها