رئیس هیات مدیره انجمن سنگ آهن ایران گفت: بورس کالا توانست بهترین نقش را در تعادل بازار فولاد ایجاد کند؛ به طوری که به واسطه بورس کالا توانستیم یک قدم از قیمت گذاری دستوری و بخشنامه ای فاصله بگیریم.

مهرداد اکبریان، رئیس هیات مدیره انجمن سنگ آهن ایران به کالاخبر گفت: در سال های گذشته دولت بیشترین انرژی خود صرف تنظیم بازار و از روش هایی استفاده کرد که منجر به قیمت گذاری دستوری و سرکوب کردن قیمت برخی از محصولات ها در زنجیره فولاد شد. 

به گفته اکبریان این اقدام ها نتیجه منفی به همراه داشت و موجب شد برخی از حلقه های زنجیره دچار مشکلات توسعه ای ، قیمت گذاری و حاشیه سود شوند.

وی افزود: با بروز برخی مشکلات در زنجیره فولاد علاقه مند بودیم که به شرایط سنتی بازار برگردیم که عرضه و تقاضا به صورت واقعی موجب تعادل بازار شود که در این راستا بورس کالا توانست بهترین نقش را ایفا کند؛ به طوری که به واسطه بورس کالا توانستیم یک قدم از قیمت گذاری دستوری و بخشنامه ای فاصله بگیریم.

وی اضافه کرد: در این میان لازم است که همه بازیگران زنجیره فولاد نیز بورس کالا را جدی بگیرند و سعی کنند در این بازار حضور پیدا کرده وخرید و فروش و تامین مواد اولیه شان را از طریق بورس کالا انجام دهند. بورس کالا هم به مثابه همیشه با فراهم کردن تمهیدات محیطی کاملا اختصاصی برای محصول های آهن و فولاد در کشور پیاده کند.

به گفته اکبریان پیشنهاد می‌شود بورس کالا بتواند بیشترین پوشش را به بازار فولاد بدهد زیرا مشاهده می شود که محصول ها و صنایع معدنی در بورس کالا حضور دارند ولی فولاد های در این معاملات نقش کمرنگی ندارند. بنابراین پیشنهاد نخست این است که اقدام هایی انجام شود که جذب حداکثری در عرضه کنندگان و متقاضیان فولاد داشته باشیم و خواسته شان را بدانیم و نواقص را برطرف کنیم که بیشترین عرضه و تقاضا را در بورس کالا داشته باشیم که البته این کار همراهی دولت حتما می‌خواهد. اگر این چالش در ماه های آینده حل شود، با درک اهمیت بورس کالا در ساختار اقتصاد، کارنامه درخشانی را برای بورس کالا رقم میزنیم. 

اکبریان با یادآوری خاطره ای از بورس کالا گفت: بهترین خاطره این است که بورس کالا کمک کرد از اقتصاد دولتی فاصله بگیریم و این موضوع به عنوان خاطره ای خوب در زندگی کاری اهالی زنجیره فولاد نقش بست؛ به طوری که ما در این موضوع بورس کالا را دوست و همراه خیلی خوب، کنار خود دیدیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها